Niepełnosprawni

Nowa praca w czasie pandemii? Program kompleksowej rehabilitacji jest dla Ciebie

29 kwiecień 2021

Dzięki temu, że wzięłam udział w programie, dzisiaj pracuję – mówi jedna z uczestniczek programu kompleksowej rehabilitacji, której udało się znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie w trudnym czasie pandemii.

źródło: fot. pixabay

Wydaje się, że w czasie szalejącej epidemii koronawirusa i zamknięciu wielu branż znalezienie pracy, zwłaszcza przez osobę z niepełnosprawnością, jest czymś niemożliwym. Okazuje się, że tak nie jest. To, że dzięki zdobyciu poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji, można uzyskać zatrudnienie, udowadniają korzystający z realizowanego przez PFRON programu kompleksowej rehabilitacji. Jedną z takich osób jest Danuta Kowalczyk.

Powrót do pracy po latach

Pani Danuta choruje na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ukończyła liceum zawodowe na kierunku mechanika przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale przez lata wykonywała różne prace biurowe. Jednak postępująca choroba sprawiła, że w 2017 roku musiała zrezygnować ze stałej pracy. Od tego czasu pozostawała bez zatrudnienia.

  - W internecie znalazłam informacje o tym programie i postanowiłam spróbować – opowiada kobieta, która trafiła do ośrodka w Grębiszewie pod Warszawą.

Wymarzone zajęcie

  - W ośrodku korzystałam z zabiegów fizjoterapeutycznych, miałam sesje i warsztaty z psychologiem, ale najważniejszym elementem programu kompleksowej rehabilitacji było przygotowanie do powrotu na rynek pracy, czyli szkolenia zawodowe, spotkania i warsztaty z doradcą – wspomina Danuta Kowalczyk.

Optymalna była dla niej praca wykonywana zdalnie i – ze względu na stan zdrowia – na pół etatu. W ośrodku ukończyła szkolenie m.in. w zakresie kadr i płac, dzięki któremu pośrednik pracy z ośrodka w Grębiszewie znalazł jej satysfakcjonujące zajęcie, które może wykonywać z domu.

-   W pracy zajmuję się tym co lubię – kadrami i płacami. Robię analizy i zestawienia, wypełniam wnioski. Na bieżąco dostaję zadania od przełożonego. I, co ważne, czuję się potrzebna, mam kontakt z ludźmi – mówi pani Danuta, która zachęca wszystkich do skorzystania z oferty PFRON.

Podobne doświadczenia mają inni uczestnicy programu....

czytaj więcej: www.niepelnosprawni.pl


autor: Mateusz Różański

źródło: www.niepelnosprawni.pl