Praca

Tego nikt się nie spodziewał. Pomogły decyzje rządu

12 maj 2021

Nie sprawdziły się ostrzegawcze prognozy na temat wzrostu bezrobocia w wyniku pandemii COVID-19. Nasz rynek pracy charakteryzuje się obecnie jednym z najniższych poziomów bezrobocia - komentuje sytuację na rynku pracy Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

źródło: fot. pixabay

  • W kwietniu 2021 bezrobocie spadło do 6,3 proc., wobec 6,4 proc. w marcu.
  • Niewątpliwie na sytuację na rynku pracy mają wpływ środki publiczne, jakie popłynęły na utrzymanie miejsc pracy - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
  • Jak dodaje, o stanie rynku pracy zadecydują najbliższe miesiące. Dość duże tempo szczepień, spadająca liczba zachorowań i zgonów z powodu COVID-19, informacje o likwidacji obostrzeń i wsparciu przedsiębiorców.

Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do końca kwietnia powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy wypłaciły pomoc na wsparcie około 7,3 mln miejsc pracy (postojowe, obniżony czas pracy, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, zwolnienia ze składek ZUS). Rząd na wsparcie gospodarki w czasie pandemii COVID-19 przeznaczył ponad 200 mld zł, co stawia Polskę w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem stosunku pomocy do wielkości gospodarki.

  - Z jednej strony widać, że to wsparcie odniosło zakładany skutek, gdyż nie obserwujemy wzrostu bezrobocia, a nawet – w ostatnich miesiącach – jego spadek. Musimy jednak pamiętać, że te pieniądze zwiększają dług publiczny, który wcześniej czy później będziemy musieli spłacić - przestrzega ekspertka Lewiatana.

Jak dodaje, drugą z przyczyn jest wysoki eksport towarów. - Polskie przedsiębiorstwa utrzymały kontakty, część z nich nawiązało nowe relacje handlowe, co przekłada się na utrzymanie zapotrzebowania na pracę w przemyśle. Również z uwagi na COVID-19 i niepewność z tym związaną firmy raczej nie podejmowały dużych inwestycji w automatyzację linii produkcyjnych. Zwolnienia chorobowe, konieczność odbywania kwarantanny czy odosobnienia, korzystanie z opieki nad dzieckiem do lat 8 przez osoby do tego uprawnione spowodowały, że wiele firm musiało szukać dodatkowych pracowników, którzy uzupełniliby czasowo wolne miejsca pracy - dodaje....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl