Niepełnosprawni

Tak rząd chce zwiększać zatrudnienie niepełnosprawnych

10 czerwiec 2021

Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami są częścią systemu, nie jest to akcja, ale wieloletni program – powiedział we wtorek w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jednym z głównych priorytetów strategii - powiedział - jest zwiększenie możliwości podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami

źródło: fot. pixabay

  • Wdówik uczestniczył w Lublinie w spotkaniu z udziałem władz województwa i miasta i przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami.
  • "Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami są częścią systemu, nie jest to akcja, ale wieloletni program. To są działania, które ostatecznie prowadzą do zagwarantowania obywatelom, którym akurat zdarzyło się posiadać taką cechę, jaką jest niepełnosprawność, pełni praw obywatelskich" - powiedział Wdówik.
  • Wiceminister zapowiedział, że w ciągu dwu tygodni opublikowana zostanie lista szczegółowych przedsięwzięć, wraz z projektami zmian ustawowych zmierzających do wdrożenia ogłoszonej przed trzema miesiącami Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.

"Różne prace się toczą i wkrótce państwo zobaczą, jakie ustawy będą zmieniane w tym roku, jakie w kolejnych latach, jakie zmiany systemowe pojawią się w najbliższym czasie" - powiedział.

Jednym z głównych priorytetów strategii - powiedział - jest zwiększenie możliwości podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami. Obecnie pracuje 28,3 proc. z nich, to jest niski wskaźnik w porównaniu z innymi krajami europejskimi, założenia przewidują, że do roku 2030 ma wzrosnąć do 40 proc. "Cel jest bardzo ambitny i wymaga wielu różnych działań" - podkreślił Wdówik.

Zapowiedział reformę warsztatów terapii zajęciowej, w których uczestniczy ponad 27 tys. osób, ale w ostatnich latach tylko po około 1,5 proc. z nich weszło na rynek pracy. "Osoby, jak trafią do tego warsztatu, to są w nim na stałe" - wskazał.

"Chcemy, żeby te warsztaty były miejscem, gdzie aktywnie będziemy tworzyć warunki do tego, żeby człowiek uzyskiwał swoją podmiotowość. (…) Jesteśmy w stanie wdrażać indywidualne działania po to, żeby tego człowieka w możliwym dla niego zakresie uniezależnić, żeby dać mu poczucie, że sam decyduje o swoim życiu, że może zarabiać pieniądze i że jest tak samo ważnym obywatelem jak każda inna osoba" - powiedział Wdówik...


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: PAP/JP

źródło: www.pulshr.pl