Kariera

We współczesnych biurach kierunek pokaże zasada 3W

11 czerwiec 2021

Zdecydowana większość pracowników, którzy w ostatnich miesiącach zmuszeni zostali do pracy z domu, jest za hybrydowym modelem pracy w przyszłości. Jednak - jak przekonuje Marta Pryczkowska–Gbiorczyk, business development manager w firmie Kinnarps produkującej meble - powroty do biur powinna determinować reguła 3W, czyli wygoda, współpraca i współuczestnictwo.

źródło: fot. pixabay

  • Ostatnie kilkanaście miesięcy doprowadziło do sporych zawirowań na rynku najmu powierzchni biurowych.
  • Pandemiczne obostrzenia mocno obniżyły frekwencję w biurach i mogły zachęcić firmy do weryfikacji dotychczasowych potrzeb w zakresie organizacji pracy i dostępnej powierzchni.
  • Jednak większość firm nie podejmowała drastycznych decyzji co do obowiązujących umów najmu. Renegocjacje kontraktów stanowiły 37 proc. wszystkich transakcji na warszawskim rynku powierzchni biurowych, czyli o 3 proc. więcej niż w 2019 roku.

Aż 60 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. ankietowanych. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Devire. Jednocześnie optymistyczne perspektywy w walce z pandemią pobudzają wzrost aktywności na rynku najmu powierzchni biurowej. Dane dewelopera Adgar Poland wskazują również, że renegocjacje zawartych umów nie były aż tak drastyczne, jak się o tym mówiło. Przykładowo na warszawskim rynku powierzchni biurowych stanowiły one  37 proc. wszystkich transakcji, czyli o 3 proc. więcej niż w 2019 roku.

Hybryda w praktyce.

Eksperci z Adgar Poland przekonują, że wprowadzenie w firmie modelu hybrydowego należy poprzedzić dokładną analizą specyfiki biznesowej i kultury organizacji. W proces ten powinni być zaangażowani nie tylko menedżerowie, ale i pracownicy różnych szczebli i działów.

Jak przekonuje Katarzyna Kozieł, kierownik zespołu ds. administracji w firmie ubezpieczniowej Link 4, implementacji systemu hybrydowego powinny towarzyszyć wszystkie aspekty zarządzania zmianą – od utworzenia zespołu projektowego, po wewnętrzne audyty, czy nawet powołanie tzw. ambasadorów zmiany. Kluczowe jest bowiem zbudowanie zrozumienia i akceptacji dla proponowanych rozwiązań....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl