Niepełnosprawni

Wkrótce ma zostać opublikowana lista przedsięwzięć w ramach Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030

16 czerwiec 2021

Rząd rusza z wdrażaniem Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. W ciągu dwóch tygodni ma być opublikowana lista szczegółowych przedsięwzięć wraz z projektami zmian ustawowych.

źródło: fot. Pixabay

Jednym z priorytetów Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 jest zwiększenie możliwości podejmowania pracy przez osoby niepełnosprawne. Szacuje się, że obecnie niecałe 30 proc. z nich jest zatrudnionych. To niski wskaźnik w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Dlatego rząd chce, by ta liczba wzrosła do 2030 r. do 40 procent. Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Paweł Wdówik, podkreślił, że rządowa strategia przewiduje m.in. reformę warsztatów terapii zajęciowej, które nie spełniają  oczekiwań.

    – Miało to być miejsce wypuszczające osoby niepełnosprawne na rynek pracy, tymczasem na rynek pracy wychodzi tylko ok. 1,5 procent uczestników. Dlatego w strategii ogłoszonej przez rząd w lutym powiedzieliśmy, że warsztaty terapii zajęciowej będą reformowane, żeby były bardziej zindywidualizowane, a ich oferta była bardziej dopasowana do potrzeb i możliwości poszczególnych osób z niepełnosprawnością. Ma to być miejsce, z którego się wychodzi dalej, które przygotuje do samodzielności, do normalnego życia – powiedział wiceminister.

Paweł Wdówik zaznaczył też, że rząd podejmuje wiele działań, aby obalić stereotyp, że osoby z niepełnosprawnością wymagają specjalnej troski. Jak wyjaśnił, one chcą żyć i realizować swoje pasje, jak każdy inny obywatel.

W tym kontekście wiceszef resortu rodziny przytoczył m.in. program Dostępność plus oraz ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami....


źródło: www.radiomaryja.pl