Kariera

W tych branżach pracownicy są błyskawicznie ściągani z rynku. Walka na całego

21 lipiec 2021

Logistyka, produkcja przemysłowa, IT oraz administracja i obsługa biura. To w tych branżach firmy zgłaszają największe problemy z obsadzaniem stanowisk pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach.

źródło: fot. pixabay

    - Firma doradczo-rekrutacyjna ManpowerGroup przedstawiła wyniki badania „Niedobór talentów".

    - Wnioski nie są optymistyczne. 8 na 10 pracodawców w Polsce twierdzi, że znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest dla nich wyzwaniem.

    - Skala wzrostu jest spora. W roku 2019 mówiło o tym problemie 70 proc. firm, natomiast w 2018 odsetek ten wynosił 51 proc.


  - Jesteśmy świadkami postępującej rewolucji technologicznej, znacząco przyspieszonej przez pandemię COVID-19. Rzeczywistość biznesowa firm zauważalnie zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Nic dziwnego, że w wielu organizacjach pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności, które pracownicy niekoniecznie zdążyli już nabyć. Rezultatem są odczuwalne braki wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy, które przecież jeszcze przed pojawieniem się globalnego zagrożenia zdrowotnego były niemałe - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

Jak dodaje, wiele organizacji na czas pandemii zawiesiło swoje procesy rekrutacyjne, które z początkiem bieżącego roku, razem z luzowaniem obostrzeń, zostały przywrócone. Dotyczy to niemal wszystkich sektorów, które chcą nadrobić zaległości wynikające z lockdownu, do czego potrzebują nowych pracowników. W wyniku tego na rynku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nowych pracowników, doprowadzając do masowych rekrutacji i jeszcze bardziej wzmacniając trudności w pozyskaniu pożądanych talentów. Jak zauważa Janas, problem jest globalny, bo firmy na całym świecie nie mogą zatrudnić wystarczającej liczby pracowników, by zaspokoić swoje potrzeby.

Logistyka ma problem

Jak wynika z badania „Niedobór talentów” obecnie największym wyzwaniem dla firm jest obsadzanie stanowisk pracownikami logistycznymi. Kolejną trudną do zrekrutowania grupą zawodową są pracownicy obszaru produkcji przemysłowej. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na niedobór pracowników IT oraz odpowiednio wykwalifikowanych pracowników administracji i obsługi biura, a także osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl