Niepełnosprawni

Wymiar czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w 2022 r.

19 październik 2021

Niezależnie od pracowników zatrudnionych w oparciu o kodeksowe normy czasu pracy, niektóre grupy zatrudnionych świadczą pracę w ramach norm czasu pracy określonych w przepisach odrębnych. Do takich pracowników zaliczają się m.in. pracownicy niepełnosprawni, dla których normy czasu pracy wynikają z ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573), zwanej dalej: ustawą o rehabilitacji.

źródło: fot. Pixabay

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych reguluje art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji. Pracowników o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zasadniczo obowiązują skrócone normy czasu pracy, ale przy spełnieniu warunków określonych w art. 16 ww. ustawy, ta grupa pracowników może również świadczyć pracę w normach kodeksowych.

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Z kolei czas pracy pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Niepełnosprawni nie mogą też być zatrudnieni w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Jednakże wymienione normy czasu pracy, a także zakaz pracy w porze nocnej i nadgodzinach, mogą być uchylone:

    w odniesieniu do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
    gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji).

Powołana ustawa o rehabilitacji określa normy czasu pracy niepełnosprawnych, ale nie wskazuje sposobu obliczania dla nich wymiaru czasu pracy. Przy czym w kwestiach nieuregulowanych ustawa ta odsyła do stosowania m.in. przepisów Kodeksu pracy (art. 66 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Podobne zapisy zawiera również art. 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Przepis ten przewiduje, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Biorąc pod uwagę przywołane regulacje, do obliczenia wymiaru czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, należy stosować metodykę określoną w art. 130 K.p. Przy czym zamiast norm kodeksowych należy przyjąć normy czasu pracy obowiązujące pracowników niepełnosprawnych wynikające z ustawy o rehabilitacji.
Wymiar czasu pracy

Sposób ustalania wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, dla ogółu zatrudnionych, określa art. 130 K.p. (nieco inaczej ustala się go tylko dla pracowników zatrudnionych w ruchu ciągłym). Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

    mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
    dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tzw. dni wystających, a następnie
    obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

W 2022 r. następujące święta obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin:

    1 stycznia 2022 r. (sobota) - Nowy Rok,
    6 stycznia 2022 r. (czwartek) - Święto Trzech Króli,
    18 kwietnia 2022 r. (poniedziałek) - drugi dzień Wielkiej Nocy,
    3 maja 2022 r. (wtorek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
    16 czerwca 2022 r. (czwartek) - dzień Bożego Ciała,
    15 sierpnia 2022 r. (poniedziałek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
    1 listopada 2022 r. (wtorek) - Wszystkich Świętych,
    11 listopada 2022 r. (piątek) - Narodowe Święto Niepodległości,
    26 grudnia 2022 r. (poniedziałek) - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Przy ustalaniu wymiaru czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, w miejsce kodeksowych norm czasu pracy, należy stosować normy określone w ustawie o rehabilitacji, obowiązujące dla danego stopnia niepełnosprawności.

Ponadto w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar czasu pracy, obliczony dla niepełnosprawnego zatrudnionego na pełny etat obniża się proporcjonalnie do wielkości jego etatu.

Wymiar czasu pracy w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych w 2022 r. dla pełnoetatowego pracownika niepełnosprawnego, którego obowiązują skrócone normy czasu pracy wynoszące 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień...


czytaj więcej: www.gofin.pl

źródło: www.gofin.pl