Niepełnosprawni

Auto dla niepełnosprawnego. Na jakie ulgi można liczyć?

24 listopad 2021

Osoby niepełnosprawne chcąc podróżować samochodem, mają trzy możliwości. Mogą skorzystać z pomocy opiekuna, firm organizujących transport osób z niepełnosprawnością albo kupić specjalnie przystosowane auto. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Mniej poważne schorzenia wcale nie eliminują możliwości legalnego poruszania się po drogach i zdobycia prawa jazdy. Wystarczy jedynie kupić auto dla niepełnosprawnego. Jak wygląda taki pojazd i na jakie ulgi można liczyć?

źródło: fot. pixabay

Jak wygląda auto dla niepełnosprawnego?

Auto dla niepełnosprawnego z zewnątrz praktycznie niczym nie różni się od "normalnego" samochodu. Takie pojazdy wyposażone są jednak najczęściej w liczne udogodnienia, które za zadanie mają ułatwić jazdę oraz wsiadanie i wysiadanie użytkownika.

Auto dla inwalidy posiada zazwyczaj platformę na wózek inwalidzki oraz miejsce, które służy do jego transportu. Dodatkowo niepełnosprawny można liczyć na różne udogodnienia, np. mechanizmy sterujące w samochodzie, które dostosowane są do indywidualnych predyspozycji kierującego.

Poza wymienionymi udogodnieniami, auta dla osób niepełnosprawnych mają szereg innych poprawek w stosunku do wersji pierwotnej jak np. elektryczna regulacja siedzenia. Przydać może się również siedzenie obrotowe, które umożliwia komfortowe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala na wysunięcie i odwrócenie siedzenia poza obrys samochodu.

Gdy zaistnieje konieczność większej stabilizacji ciała, używa się specjalnych pasów stabilizujących. Całość wyposażenia oraz lista dodatkowych funkcji dobierana jest zazwyczaj, do stopnia niepełnosprawności oraz indywidualnych preferencji użytkownika.
Nowe samochody dla niepełnosprawnych

Warto pamiętać, że praktycznie każde auto można przystosować na potrzeby osoby niepełnosprawnej, lecz nie każdy model będzie umożliwiał modyfikacje w równym stopniu. Chodzi przede wszystkim o to, że użyte rozwiązania podczas produkcji mogą ograniczać możliwości przeróbki poszczególnych podzespołów. Przed odpowiednim wyborem należy więc bardzo dokładnie przedyskutować wybór z firmą, która zajmie się adaptacją takich pojazdów.

Ciekawym pomysłem jest także zakup nowego auta dla niepełnosprawnych. Takie konstrukcje tworzy kilku producentów, między innymi Opel, czy Fiat....


czytaj więcej: www.interia.pl

źródło: www.interia.pl