Kariera

Wysokie zarobki, cenne doświadczenie i networking. Oto trampolina do kariery

26 listopad 2021

Studia Master of Business Administration (MBA) to często przepustka do szybszego rozwoju kariery. Absolwent uzyskuje wszechstronne umiejętności, co jest niezbędne na dzisiejszym rynku pracy. Dużym atutem są również międzynarodowe kontakty oraz możliwość łatwego przebranżowienia po zakończeniu kształcenia. Między innymi dlatego decyduje się na nie coraz więcej Polek i Polaków.

źródło: fot. pixabay

   - Jeśli chodzi o studia MBA, to według analizy firmy specjalizującej się w doradztwie edukacyjnym Elab, w latach 2020-2021 największą popularnością cieszyły się kierunki biznesowe, ekonomiczne i związane z zarządzaniem.

    - Polacy najchętniej wybierają studia w Stanach Zjednoczonych oraz - pomimo brexitu - w Wielkiej Brytanii.

    - Dlaczego to robią? Kuszące są m.in. zarobki - z danych firmy Sedlak & Sedlak wynika, że w 2020 r. mediana wynagrodzeń absolwentów MBA wyniosła 12 718 zł.


Programy MBA różnią się pomiędzy uczelniami. Istnieje jednak baza przedmiotów, które muszą znaleźć się w programie. Są to np. business law and ethics, economics, finance, human resources and organization design, marketing, operations and supply chain management, quantitative methods and statistics czy strategy.

Wymagania są mocno zróżnicowane. Studia MBA standardowo to co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego uzyskanego po ukończeniu studiów oraz wcześniejszej edukacji w dziedzinie biznesowej. Uniwersytety wzięły jednak pod uwagę duże zainteresowanie tym programem, dlatego coraz częściej odchodzi się od tak rygorystycznych warunków wstępnych.

Łatwiej jest się dostać na studia podyplomowe w obszarze business, management, economics. Standardowo przyjmowane są na nie osoby z dyplomami ze studiów biznesowych i pokrewnych. Dużo jednak zależy od dziedziny, w której studenci chcą się specjalizować, np. na MSc Civil Engineering Project Management będą przyjmowane także osoby z dyplomem inżynierskim. MA Fashion Management może przyjmować osoby zarówno po biznesie, jak i studiach artystycznych. Rzadko wymaga się również wcześniejszego stażu pracy.

Polacy na studiach MBA

Szeroki wybór studiów podyplomowych za granicą pozwala rozwinąć kwalifikacje w praktycznie każdej dziedzinie. Uniwersytety proponują zróżnicowane programy: od kierunków związanych z naukami humanistycznymi i prawem, przez kierunki artystyczne i design, po te związane z biznesem, zarządzaniem i finansami....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl