Praca

Zakres obowiązków i doświadczenie w CV – jak opisać swoje poprzednie miejsca pracy?

21 wrzesień 2022

Zakres obowiązków na stanowisku to bardzo ważny element każdego życiorysu. Przez pryzmat dotychczasowego doświadczenia w CV rekruterzy oceniają Twoje kompetencje i wstępnie ustalają, czy jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Chcesz dowiedzieć się, jak opisać doświadczenie w CV i na co zwrócić uwagę przy uzupełnianiu zakresu obowiązków pracownika? Poznaj nasze wskazówki.

źródło: Canva.com

Co napisać w CV bez doświadczenia?

To Twoja pierwsza praca lub jesteś w trakcie przebranżowienia i nigdy nie pracowałeś na podobnym stanowisku? Skup się przede wszystkim na aspektach, które są ważne z punktu widzenia konkretnej oferty pracy i stanowiska.

Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia, wyeksponuj te zadania i obowiązki, które są szczególnie ważne w danym procesie rekrutacyjnym. Jeśli jesteś świeżo po studiach, przywołaj przykłady z praktyk i staży oraz precyzyjnie opisz zadania i projekty, które wówczas realizowałeś. Odwołaj się do aktywności uczelnianych i pozauczelnianych, dzięki którym mogłeś rozwijać kompetencje wymagane przez pracodawców. W przypadku braku dużego doświadczenia zawodowego skup się na opisie obowiązków, które pełniłeś, działając w organizacji studenckiej, kole naukowym, organizacji pozarządowej czy podczas, wolontariacie, zajęć dorywczych i wakacyjnych prac. Ważne jest przede wszystkim to, by pokazać, że mimo niewielkiego doświadczenia w zawodzie, wykonywałeś zadania, które pozwalały rozwijać potrzebne umiejętności.

Profil w CV bez doświadczenia – przykłady            

  • Aplikujesz na stanowisko grafika komputerowego, a w trakcie studiów brałeś udział w organizacji konferencji i przygotowywałeś materiały reklamowe. W zakresie obowiązków możesz więc napisać: „projektowanie ulotek”, „stworzenie szaty graficznej strony internetowej wydarzenia”, „przygotowanie prezentacji dla prelegentów” itp.

  • Chcesz wysłać CV na stanowisko social media managera, a w trakcie studiów należałeś do samorządu uczniowskiego lub jednego z kół naukowych. W zakresie obowiązków możesz wskazać: „prowadzenie profilu w mediach społecznościowych”, „organizacja konkursów wśród fanów profilu”, „założenie i prowadzenie grupy studenckiej na Facebooku”, „tworzenie postów sponsorowanych” itp.

  • Zależy Ci na znalezieniu pracy na stanowisku księgowego, natomiast w trakcie studiów odbyłeś praktyki studenckie w dziale księgowości jednej z firm. Do swojego CV możesz więc wpisać obowiązki, które wtedy wykonywałeś, np.: „uzgadnianie sald kont”, „analiza rozrachunków”, „dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych”, „wspieranie zespołu księgowego podczas zamknięć miesiąca”.

Aby było Ci łatwiej uzupełnić swój zawodowy życiorys, mamy dla Ciebie kilka przykładów, które pokażą Ci, jak uatrakcyjnić swoje CV. Sprawdź:

Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?


Nie masz problemu z brakiem historii zawodowej, ale stoi przed Tobą inne wyzwanie – jak opisać kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe. Obawiasz się, że obszerne CV z zakresem obowiązków może w ogóle nie zwrócić uwagi osoby przeglądającej życiorysy? Co zrobić w takiej sytuacji? Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?

W przypadku bogatego doświadczenia zawodowego na pewno zrezygnuj z opisywania praktyk, programów stażowych i dorywczych prac. Unikaj też umieszczania stanowisk, które w żadnym stopniu nie są związane z branżą i zawodem, na który aplikujesz.

Zwróć także uwagę na to, jak opisujesz zakres obowiązków. Wypunktuj tylko te zadania, projekty itd., które są zbieżne z wymaganiami stawianymi na stanowisko, o które się aktualnie ubiegasz. Jeśli Twoja historia zawodowa obfituje w wiele miejsc pracy, możesz też zmienić proporcje w opisach. W jaki sposób? W większym stopniu skup się na opisie obowiązków na stanowisku, które ma duże znaczenie dla potencjalnego pracodawcy (np. jeśli aplikujesz na dokładnie takie samo stanowisko tylko w innej firmie), a krócej i bardziej ogólnie wypunktuj te miejsca pracy i zadania, które nie są aż tak istotne w obecnej rekrutacji.

Jak opisać doświadczenie w CV?

Opisując obowiązki, stosuj selekcję. Wybierz tylko te, które są ważne i wartościowe dla potencjalnego pracodawcy. Dzięki temu udowodnisz, że Twoje kompetencje oraz doświadczenie będą mogły być wykorzystane w firmie.

Pamiętaj, żeby pisać konkretnie i na temat, bez stosowania bardzo rozbudowanych opisów. Ważne, żeby osoba, która czyta CV, zrozumiała, czym zajmowałeś się na danym stanowisku. Zwróć także uwagę na powtórzenia. Nie musisz podawać przy każdym miejscu pracy, że używałeś programu Excel. Zamiast tego doprecyzuj, jakie konkretnie raporty tworzyłeś. Taka informacja będzie znacznie ciekawsza dla potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że rekruterzy zwracają uwagę na rozwój kariery i otwartość na naukę – możesz to zakomunikować już na etapie CV. Wskaż, co konkretnie robiłeś, aby się rozwijać, nawet jeśli w kolejnych miejscach pracy zakres obowiązków był podobny.


Czytaj więcej: pracuj.pl
Źródło informacji: pracuj.pl