Biznes

Praca tymczasowa zastępuje etat. Firmy szukają sposobu na kryzys

19 październik 2022

Pracodawcy coraz częściej przyjmują pracowników nie na stały etat, a tymczasowo. Jak wynika z danych grupy Progres, zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych we wrześniu i na początku października tego roku było o 1/5 wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r.

źródło: Canva.pl

  • Mimo trudnej sytuacji gospodarczej pracodawcy nie mają wyjścia i muszą prowadzić swój biznes. Firmy, żeby przetrwać, wstrzymały wiele planów, a żeby móc w tym wszystkim zachować płynność realizowanych zamówień, zamiast tworzyć struktury własne, zaczęli outsourcować proces rekrutacji oraz zatrudniania.

  • Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych we wrześniu i na początku października 2022 r. było o 20 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. (dane Grupy Progres).

  • Co druga badana firma w Polsce, która zatrudnia pracowników tymczasowych, planuje w ciągu roku zwiększyć liczbę etatów.


Wrześniowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego pokazuje pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. W sierpniu 2022 r. MIK wyniósł przełomowe 98,6 pkt, osiągając po raz pierwszy od lutego tego roku poziom negatywny, we wrześniu spadł o 4,5 pkt do poziomu 94,1 pkt. Wpłynęła na to niestabilna i nieprzewidywalna sytuacja gospodarcza, wojna w Ukrainie, wzrost cen energii, osłabienie wyników sprzedażowych, a także spadek popytu na dobra i usługi.

Panujący niepokój potwierdzają również dane GUS. Według urzędu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo) wyniósł we wrześniu 2022 r. -18,8 wobec -15,2 w sierpniu. Najbardziej pesymistyczne nastroje panują w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym oraz zakwaterowaniu i gastronomii.

W obliczu sytuacji, która zmienia się z dnia na dzień i testuje wytrzymałość firm, pracodawcy musieli nieco wyhamować i z piątego przestawić się na trzeci lub drugi bieg. Co spowodowało, że wstrzymali wiele planów inwestycyjnych i zredukowali koszty prowadzenia działalności, a żeby móc w tym wszystkim zachować płynność realizowanych zdań i zamówień, zamiast tworzyć struktury własne, zaczęli outsourcować proces rekrutacji oraz zatrudniania.Czytaj więcej: pulshr.pl
Źródło informacji: pulshr.pl