Kariera

Różni ich wiek, ale wszyscy wymagają jednej rzeczy. Pokolenia na polskim rynku pracy

09 listopad 2022

Różni ich wiek, wysokość wynagrodzeń, podejście do pracy. Łączy jedna, a w sumie dwie sprawy – wszyscy chcą zarabiać więcej i wszyscy w czasie kryzysu liczą, że firma zapewni im dobrą, prywatną opiekę medyczną. Zobaczcie, jak wygląda różnorodność wiekowa w firmach.

źródło: Canva.pl

  • Zróżnicowane pokoleniowo zespoły to sprawdzone rozwiązanie, by mieć w firmie dobrze prosperujący zespół.
  • To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia.
  • Zresztą nie ma innej drogi niż praca w różnorodnych wiekowo zespołach. Przed taką koniecznością stawia nas demografia, która w kwestii starzenia się społeczeństwa jest nieubłagana.
  • Różnorodnych wiekowo pracowników wiele dzieli, ale w dwóch kwestiach są zgodni – w obecnych czasach wszyscy chcą zarabiać więcej. Chcą też, by pracodawcy zapewnili im dostęp do dobrej opieki medycznej.


Firma rekrutacyjna Grafton Recruitment opublikowała raport „Pokolenia na polskim rynku pracy”, w którym oddała głos pracodawcom i pracownikom z różnych grup wiekowych. W badaniu przeprowadzono ponad 1000 ankiet. Według danych raportu przedstawiciele pokolenia Baby Boomers (urodzeni w latach 1946-1964) stanowią 25 proc. pracujących, o 20 proc. więcej niż najmłodsze Zetki (1996-2000). Pomiędzy nimi plasują się Igreki (Milenialsi – 1980-1995) z 35-proc. udziałem w rynku pracy oraz 33 proc. aktywnych zawodowo Iksów (1965-1979).

Wyniki pokazały, że współpraca między różnymi pokoleniami z jednej strony przynosi doskonałe efekty, z drugiej będzie konieczna, bo demografia nie pozostawia innej możliwości.

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021 ludność Polski liczy 38,036 mln osób, czyli mniej o 1,2 proc. niż w 2011 roku. Najbardziej liczne są grupy w wieku 30-44 lat (24 proc.). 37 proc. (14 mln osób) stanowią osoby w wieku 50+, przy czym – zgodnie z zapowiedziami GUS – w ciągu 10 lat będzie to już blisko 45 proc.


Największy odsetek pracujących stanowią obecnie osoby w wieku 25-34 lat oraz 35-44 – łącznie to ponad 50 proc. aktywnych zawodowo. Warto jednak zauważyć, że podczas gdy udział osób w wieku 25-34 lat w całkowitej liczbie aktywnych zawodowo spada (-5,8 pp. na przestrzeni ostatnich 10 lat), rośnie odsetek pracujących w wieku 55-64 lat (+4,3 pp.) oraz 65+ (+2,6 pp.).


- Statystyki nie kłamią – malejąca liczba ludności i poprawa jakości życia prowadzą do starzenia się społeczeństwa i zmniejszenia odsetka aktywnych zawodowo. Jednym z kluczowych rozwiązań pogłębiającego się niedoboru pracowników jest wdrażanie polityki różnorodności w firmach i aktywizacja starszego pokolenia na dużo większą skalę niż obecnie. Warto pamiętać, że 50+ to nie tylko rosnąca grupa, ale wbrew utartym opiniom – nadal otwarta na wyzwania zawodowe, mająca wartościowe doświadczenia, którymi chce się dzielić - wyjaśnia Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.Czytaj więcej: pulshr.pl
Źródło informacji: 
pulshr.pl