Prawo

Nadchodzą zmiany w prawie pracy. W 2023 roku czeka nas rewolucja

30 grudzień 2022

Rok 2023 zapowiada się pod znakiem dużych zmian w prawie pracy. Przedsiębiorców i pracowników czeka wiele wyzwań. Zmienią się m.in. zasady pracy zdalnej, przepisy dotyczące umowy na zlecenie, kontroli trzeźwości pracownika czy wdrożenie tzw. dyrektywy work-life balance. Płacę minimalną będą podwyższać dwa razy.

źródło: Canva.pl

  • Nadchodzi rok pełen zmian w prawie pracy. Dla przedsiębiorców oznacza to spore wyzwania.
  • Na razie pewna jest dwukrotna podwyżka płacy minimalnej. Stawki wzrosną po raz pierwszy w styczniu, po raz drugi w lipcu. Wraz z tym w górę pójdą również koszty pracy. 
  • W fazie mniej lub bardziej zaawansowanych prac są natomiast zmiany w Kodeksie pracy odnoszące się do zasad pracy zdalnej, kontroli trzeźwości, zasad podpisywania umów czy nowych urlopów.


Według danych Eurostatu z 2021 roku, polski pracownik pracował średnio 40,4 godzin tygodniowo. To trzeci najwyższy wynik spośród 28 przebadanych krajów. Więcej od Polaków pracowali tylko Grecy (średnio 41,3 godzin tygodniu). Tyle samo, co my, pracowali w 2021 roku z kolei Bułgarzy. Dla większości pracowników niezwykle istotną kwestią staje się osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a tym życiem prywatnym. A w nadchodzącym roku powinny wejść w życie rozwiązania prawne, które ułatwią to pracownikom.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewnia, że w 2023 roku uda im się sfinalizować prace nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), m.in. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywy work-life balance (czas na to minął w sierpniu 2022 roku).

- Te nowe unijne rozwiązana dotyczą uprawnień rodzicielskich i elastycznej organizacji pracy. Projekt dotyczący tych rozwiązań jeszcze nie trafił do Sejmu, ale dla pracowników przyniesienie bardzo wiele korzystnych rozwiązań – podkreśla adwokat Joanna Torbé-Jacko ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Praca zdalna na ostatniej prostej

Nowe przepisy kodeksu pracy (Senat skierował je do prac w Sejmie) zakładają także zmianę w przepisach dotyczących pracy zdalnej. W 2023 roku praca będzie mogłaby być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika.

Decyzja o wprowadzeniu pracy zdalnej będzie opierać się przede wszystkim na porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem. Dodatkowo to, czy pracownik może pracować zdalnie zostać może uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w czasie jej trwania.Czytaj więcej: pulshr.pl
Źródło informacji: pulshr.pl