Praca

Jak dbać o wellbeing w zespole?

10 styczeń 2023

Dobrostan (ang. wellbeing) – choć często kojarzony z troską o zdrową dietę i aktywność fizyczną – w rzeczywistości stanowi znacznie szersze pojęcie, odnoszące się do relacji społecznych czy dbania o kondycję psychiczną. Jak pielęgnować wellbeing w pracy, w ramach zespołu? O tym rozmawiamy z Zuzanną Szczepańską, managerem HR, oraz Radosławem Kruczkiem, konsultantem, strategiem z firmy Wellbeing Polska.

źródło: Canva.pl

Dzisiejsze realia niezbyt sprzyjają wewnętrznemu spokojowi. Pandemia, wojna, inflacja… Jest wiele czynników zewnętrznych, które wpływają na samopoczucie pracowników. Dodatkowo każdy z nas mierzy się z indywidualnymi problemami i trudnościami. Stres wydaje się nieodłącznym towarzyszem w niepewnym i niestabilnym świecie. Czy jest tu miejsce na wellbeing?

Zuzanna Szczepańska: Rzeczywiście otoczenie zewnętrzne nie jest zbyt sprzyjające i czynników stresogennych nie brakuje, jednak pamiętajmy o tym, że zmianę warto zacząć od siebie i swojego najbliższego środowiska. Wellbeing jest pojemnym pojęciem – mówimy o nim w kontekście dobrostanu psychofizycznego, społecznego, finansowego. Aby zadbać o każdy z jego wymiarów, potrzeba wypracowania dobrych praktyk zarówno w sferze prywatnej, indywidualnej, jak i na poziomie organizacji, w społeczności firmowej. Część zmian będzie wymagała od nas większego zaangażowania, a część możemy wdrożyć już dziś, małymi, ale systematycznymi krokami.

Wzajemne wspieranie się w pielęgnowaniu dobrych nawyków na pewno ma niesamowitą moc, ale jaka w tym wszystkim jest rola liderów? Co mogą zrobić przełożeni, by lepiej zadbać o wellbeing w zespole?

Radosław Kruczek: Przede wszystkim - być wzorem dla pracowników. Same słowa i przekonania o tym, że wellbeing jest ważny i potrzebny, nie wystarczą. Jako Wellbeing Polska współpracujemy z firmami i menedżerami i dostrzegamy, jak istotne są edukacja i budowanie świadomości. Spotykamy dyrektorów, menedżerki, którzy na co dzień mocno skupieni na wynikach, stale w biegu, pod presją czasu zapominają o tak elementarnych zasadach jak wypijanie dziennie 2 litrów wody czy regularnym spożywaniu posiłków. Dlatego w utrzymaniu motywacji ważne jest to, by mieć dobre wzorce i pozytywne inspiracje. Bez tego trudno zachęcić większą grupę do wdrożenia nowych nawyków.


Od czego więc zacząć zmianę?
Radosław Kruczek: Wyróżniamy cztery filary zdrowia: zdrowe odżywianie, sport - i niekoniecznie chodzi tutaj o duży wysiłek i rzeźbienie sylwetki, wskazana jest jakakolwiek codzienna aktywność, choćby 15-minutowy spacer, gdyż sport ma duże znaczenie nie tylko dla ciała, ale też dla ducha. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia dawka snu, aby organizm mógł się zregenerować. Ostatni, ale równie kluczowy filar to zdrowie mentalne, o które możemy dbać m.in. poprzez świadome wyciszenie się i odsuwanie od siebie bodźców, zajęcia jogi i treningi mindfulness, wsparcie psychologiczne – w zależności od potrzeb danej osoby. Dziś wielu pracowników odczuwa permanentne przemęczenie, wręcz wycieńczenie po godzinach pracy, do tego stopnia, że po jej zakończeniu nie czują się na siłach, by zaangażować się w prozdrowotne aktywności. Uciekają więc przed ekrany, scrollują treści w sieci, ulegają kompulsywnemu objadaniu się, co stanowi dodatkowe obciążenie bodźcami czy źródło problemów zdrowotnych. Od czego więc zacząć? Najlepszym sposobem będzie wprowadzenie rutyny, by uzyskać działania regularne, powtarzalne. Tyczy się to indywidualnych nawyków, ale też tych, które wypracowujemy wspólnie, z zespołem.

Jakie dobre praktyki poleca Wellbeing Polska?
Radosław Kruczek: W naszej firmie mamy zwyczaj, że w każdy piątek organizujemy spotkanie zespołu, podczas którego doceniamy się wzajemnie, czerpiąc w ten sposób energię na weekend i kolejny tydzień. Ważna jest tutaj jednak regularność, nie opuszczamy tych spotkań, dbamy o ich formułę. Polecam więc, by zacząć od wdrożenia codziennej rutyny przy drobnych rzeczach – jeśli postanawiamy sobie, że będziemy przyjeżdżać do pracy rowerem, to wytrwajmy w tym postanowieniu. Jeśli chcemy pójść w stronę aktywności fizycznej, nie popadajmy w skrajność, przez dodawanie sobie adrenaliny poprzez nałogowe uprawianie sportów ekstremalnych. Znajdźmy dla siebie zbilansowaną formę, dopasowaną do prawdziwych potrzeb naszego organizmu, i dbajmy o równowagę emocjonalną, rozwijajmy umiejętność samoregulacji i radzenia sobie ze stresem. W zespole, wśród pracowników również można wypracować korzystne rozwiązania, które będą siłą napędową dla jego członków. Przykładowo, ciekawym pomysłem jest grywalizacja, która może być oddolną inicjatywą pracowników, wymieniających się codziennie informacjami o swoich dokonaniach wellbeingowych, doceniających się nawzajem m.in. za to, że ktoś uprawiał sport, ktoś inny uszanował moment pracy głębokiej swojego kolegi czy koleżanki i nie przeszkadzał im swoimi pytaniami czy ponagleniami.

Zuzanna Szczepańska: Wellbeing związany jest z ciałem, ale nie zapominajmy, że dobre samopoczucie zapobiega wypaleniu zawodowemu, wspiera motywację wewnętrzną pracowników i zdrowie psychiczne. Sprawia, że czujemy się dobrze sami ze sobą i w środowisku, w którym pracujemy. Ogromną rolę odgrywa tutaj docenienie, praktykowanie wdzięczności, dobre słowo, konstruktywna informacja zwrotna, która motywuje do dalszego rozwoju. Z perspektywy organizacji bardzo ważne jest to, by budować kulturę dzielenia się również trudniejszymi doświadczeniami. Aby pracownik, który ma cięższy okres w swoim życiu lub spadek formy, mógł bez problemu o tym powiedzieć swojemu przełożonemu, a ten zaoferował odpowiednie wsparcie, pozwolił zwolnić tempo, ułatwił odpoczynek i regenerację w kryzysowych sytuacjach. Warto tworzyć w zespole przestrzeń na autentyczną rozmowę, tak by każdy miał poczucie akceptacji. Dużo zależy tutaj od liderów i ich nastawienia do kwestii zdrowia psychicznego. Kluczowe jest, aby nie patrzeć na pracowników jak na zasób, który ma zrealizować cele i targety – i nic więcej, tylko jak na ludzi, z różnymi potrzebami, słabościami, dylematami etc. Pamiętajmy, że wellbeing buduje się w zespole i każdy z nas ma wpływ na jego jakość. Również menedżerowie średniego i wyższego szczebla wymagają wsparcia w tym zakresie, by następnie sami – mając odpowiednie pokłady energii – mogli wspierać swoich pracowników.

Czy dostrzegacie Państwo pozytywne zmiany w polskich firmach? Jaka jest świadomość zarządów na ten temat?

Radosław Kruczek: Świadomość na pewno rośnie, ale sporo jest jeszcze do zrobienia. Na pewno firmy powinny uzmysłowić sobie, że zdrowie to nie jest coś, co pielęgnuje się w ramach jednej akcji. To dobrze, że powstają różne firmowe inicjatywy i eventy. Obserwujemy, że pracodawcy organizują warsztaty dietetyczne, webinary kontekstowe, np. na temat zdrowia mentalnego czy profilaktyki onkologicznej. Zachęcamy jednak, aby zrobić następny krok, przejść na kolejny etap, który polega na zbudowaniu pewnego rodzaju systemu i codziennych działań wspierających pracowników w procesie zmiany. Wdrażanie nowych nawyków – małymi porcjami - jest bowiem procesem, w którym potrzebujemy wsparcia przez ok. pół roku. Tylko dzięki takiemu podejściu i działaniom wpisanym w DNA organizacji, dbając o zdrowie zatrudnionych, uda się realnie wpłynąć na obniżenie kosztów zatrudnienia, absencje pracowników, ich efektywność i poziom zaangażowania w pracy. Czasy nie są obecnie łatwe. Wzrasta poziom lęku wśród pracowników. To ważny sygnał dla pracodawców, aby zadbać o lepsze warunki pracy i wspierającą atmosferę.

Zuzanna Szczepańska: Dziś wiele osób pracuje zdalnie i to również stanowi wyzwanie w kontekście wellbeingu. Firmy powinny zainwestować w relacje, tak by nowo zatrudnione osoby rozumiały wartości i misję organizacji i miały poczucie przynależności do zespołu. To też ważna część wellbeingu. Warto również zwrócić uwagę, że najmłodsze pokolenia wchodzące na rynek bardzo cenią równowagę między pracą a sferą prywatną. Ich definicja sukcesu i kariery jest inna niż w przypadku starszych pokoleń. Praca stanowi tylko jeden z elementów ich życia, dlatego szukają takich pracodawców, którzy realnie wspierają dobrostan, a ich deklaracje są spójne z faktycznymi działaniami w firmach.



Źródło informacji: pracuj.pl