Praca

Wampir w pracy

17 marzec 2023

Atmosferę w miejscu pracy tworzą ludzie. Jeśli jest ona przyjazna i pracownik czuje się dobrze i bezpiecznie, jest gotowy zaakceptować niedogodności, takie jak dłuższe dojazdy, czy niezbyt komfortowe pomieszczenia. Dzieje się tak, gdyż w każdej relacji najważniejszy jest człowiek. Negatywne relacje między członkami zespołu mają wpływ na atmosferę oraz jakość wykonywanych zadań.

źródło: Canva.pl

Poranny dyskomfort

Poranki bywają ciężkie. Mało kto zrywa się z łóżka na pierwszy dźwięk budzika, ale gdy już opadną resztki snu, zazwyczaj bez większych problemów wchodzimy w nowy dzień. Problem pojawia się, gdy na myśl o spotkaniu bądź kontakcie z konkretną osobą z pracy, odbiera nam wszelką chęć do życia. Toksyczna osoba w otoczeniu poprzez manipulacje i traktowanie innych przedmiotowo może powodować obniżenie efektywności reszty pracowników. Można postawić tezę, że osób toksycznych nie ma zbyt wiele, ale każda osoba, choć raz zetknie się nią. Kim zatem jest osoba toksyczna w pracy i jak ją można rozpoznać?

 

Charakterystyka toksycznych zachowań

Zdarza się, że osoba wampir przy pierwszym zetknięciu będzie sprawiała wrażenie bardzo życzliwej i przyjaznej. Jednak są to tylko pozory, swoista „zasłona dymna”, bo w rzeczywistości chodzi im o to, by dominować, rządzić i manipulować. Tak naprawdę nie szanują innych i traktują ich bardzo przedmiotowo. Mogą być ciekawe tego, co robią inni, nad czym pracują często, wysłuchują pomysłów, po czym bez skrupułów przedstawiają plany i pomysły jako swoje lub wprowadzają je do firmy bez wiedzy rzeczywistych autorów. W tym momencie całe pochwały spadają na nich.

Zdarza się,  że toksyczny współpracownik chce sprawować kontrolę, obraża, podaje w wątpliwość nasze kompetencje, a także upokarza na oczach innych. Trudno z nimi prowadzić merytoryczne rozmowy, gdyż są cyniczni i bardzo lubią wytykać błędy innym, a wręcz obarczać współpracowników swoimi pomyłkami i błędami.

Taki typ charakterologiczny zazwyczaj wybiera sobie jedną ofiarę, jednak jego zachowanie działa na szkodę całego zespołu.

 

Radzenie sobie z toksycznymi współpracownikami

Współpraca z osobą negatywnie nastawioną do reszty koleżanek i kolegów nie jest rzeczą łatwą. Najlepiej jest ignorować taką osobę i  jej zachowanie, jednocześnie robić swoje. Obowiązki wykonywać w taki sposób, żeby do niczego nie mogła się przyczepić. Każdemu zdarza się popełniać błędy. O klasie świadczy umiejętność przyznania się do nich. Jeśli pracownik to zrobi, toksyczna osoba nie będzie mogła wtedy wykorzystać tego przeciwko niemu.

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem, jakim są toksyczni ludzie. Znoszenie ich zróżnicowanych stanów czy zachowań sprawia, że osoby w ich otoczeniu czują się wyprowadzone z równowagi. Tacy ludzie potrafią umiejętnie uprzykrzyć życie, wysysając ze współpracowników energię. Trudno jest się bronić przed manipulacjami, którymi pracownicy są poddawani niemal każdego dnia. Czy jest na to skuteczna metoda? Przede wszystkim spokój i budowanie wewnętrznej mocy, niczym tarczy przed destrukcyjnym zachowaniem współpracownika. Tarczą będzie budowanie i wzmacnianie relacji z osobami przyjaznymi, którzy staną się podporą, mocnym fundamentem, na którym zbudowana jest pewność siebie. Otaczanie się ludźmi, którzy wnoszą coś do naszego życia, ma ogromny wpływ na naszą ogólną postawę czy samopoczucie. Dobre relacje z najbliższymi dodają nam odwagi i pewności siebie, a w trudnych sytuacjach podnoszą na duchu.

Jeśli musimy pracować z toksyczną osobą, koniecznie trzeba zadbać o siebie i swoje wewnętrzne samopoczucie.  Najlepiej spędzając aktywnie czas po pracy w otoczeniu przyjaznych i życzliwych ludzi.

 


Autorka: Monika Łysek, Redaktorka WERBEO