Praca

Zwolnienie pracownika z powodu wizyty lekarskiej

31 marzec 2023

Czy pracownikowi ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje zwolnienie na wizytę u dowolnego lekarza, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności? Na jakiej podstawie można udzielić zwolnienia od pracy ( np. podbita przepustka, skierowanie od lekarza POZ)? Czy każde takie zwolnienie jest płatne, czy można wymagać od pracownika odpracowania godzin?

źródło: Canva.pl

W sprawie udzielania zwolnień od pracy osobie z orzeczonym stopniem niepełnosprawności na wizytę lekarską, wypowiedziało się Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Na stronie internetowej wyjaśniono, że zwolnienie od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy jest zwolnieniem skutkującym usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy, w sytuacji, gdy czynności te nie mogły być wykonane poza godzinami pracy. Nieobecność w takim przypadku może trwać cały dzień bądź kilka godzin, a pracodawca nie może wymagać, aby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

 

Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających. Do pracodawcy należy więc określenie tych zasad. Zwolnienie to może być udzielone np. na podstawie skierowania lekarza na zabiegi. Należy zauważyć, że w przypadku zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących maksymalnego, łącznego wymiaru liczby dni roboczych tego zwolnienia (w przypadku zwolnienia na turnus jest to 21 dni roboczych). Określony jest tylko jeden warunek, tj. że czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.


W przypadku zwolnienia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy:


  • czas zwolnienia zależny jest od czasu trwania badania, zabiegu, itp. (oraz ewentualnego czasu niezbędnego na dojazd),
  • warunkiem udzielenia zwolnienia jest niemożność wykonania tych czynności poza godzinami pracy,
  • pracodawca ma prawo żądać udokumentowania,
  • wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

 

Autorka: Monika Łysek, Redaktorka WERBEO