Niepełnosprawni

Alpakoterapia - budowanie wewnętrznego spokoju

26 maj 2023

Alpaki hodowane są głównie w Andach, od południowych obszarów Peru, poprzez Chile, aż po północną Boliwię. Ich wysokojakościowa wełna oraz dobre mięso sprawia, że hodowle alpaków znajdują się również w innych częściach świata, m.in. w Polsce. Ale nie tylko walory czysto hodowlane wyróżniają te zwierzęta. Bowiem alpaki wykorzystuje się również - z bardzo pozytywnym skutkiem - w zooterapii.

źródło: Canva.pl

Alpaki to bardzo łagodne i spokojne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych. Często określane są mianem "dużej owieczki" lub "żywej maskotki", a równie często mylone są z lamą. Są inteligentne i ciekawe otoczenia, a przy tym szybko się uczą. Nie są zwierzętami agresywnymi i nie boją się towarzystwa człowieka, nie jest więc dziwne że spotykają się z tak dużą sympatią, w szczególności wśród dzieci.

W Polsce alpaki pojawiły się całkiem niedawno, chociaż ich popularność stale rośnie, a gdziekolwiek pojawiają się, wzbudzają żywe zainteresowanie. Przebywanie w towarzystwie alpak wykazuje bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, a terapie z ich udziałem przynoszą niesamowite efekty. Spokojna natura alpak sprawia, że kontakt z nimi zmniejsza wszelkie lęki i stresy, a także łagodzi uczucie napięcia i niepokoju.

Te wspaniałe zwierzęta o wielkich oczach i "maskotkowatych" pyszczkach wywołują szczery uśmiech. To sprawia, że chce się do alpaka przytulić albo pogłaskać po jego gęstej wełnie. Futro tych zwierząt jest hypoalergiczne, co pozwala biezpiecznie brać udział w terapiach osobom uczulonym. I ma to pozytywny wpływ szczególnie w terapiach dla dzieci, bowiem już sam wygląd zwierzęcia przywołuje w dziecku miłe skojarzenia z miękką, pluszową maskotką.

Alpakoterapia to rodzaj zooterapii, w której wykorzystuje się niezwykły charakter i łagodność alpak. Te cechy doceniane są zarówno przez terapeutów, jak i pacjentów, którzy dzięki alpakom czują się znacznie lepiej.

Terapie z alpakami szczególnie zalecane są dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem downa. Wspierają również rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Pomagają osobom, które zmagają się z silnym stresem, załamaniem nerwowym czy chorującym na depresję. Ze względu na swój charakter i ciekawość świata kontakt z ludźmi alpaki nawiązują błyskawicznie. A kontakty ze zwierzętami, w szczególności tak łągodnymi jak alpaki, bardzo pomagają rozwijać umiejętności emocjonalne człowieka. Tą chęć kontaktu wzmacnia miłe w dotyku i miękkie futro. A alpak lubi być dotykany. Naturalny i spokojny sposób bycia, przyjacielskość przenosi się na człowieka, uspokaja i tonuje emocje. Bowiem alpaki mają bardzo silne działanie antystresowe.
Jako zwierzęta stadne bardzo lubią przebywać w towarzystwie ludzi i lubią dzieci. To bardzo podnosi u człowieka potrzebę kontaktu z otoczeniem.


Ośrodki w Polsce, gdzie stosowana jest alpakoterapia

Alpakoterapia w Polsce od niedawna praktykowana jest jako dziedzina zooterapii.  Jest kilka ośrodków, gdzie się ją stosuje lub wspomaga.

  • Ośrodek Psychoterapii Dzieci i Młodzieży KOPARKA w Warszawie (specjalne zajęcia dla dzieci i dorosłych, na których uczą się jak obcować z alpakami, można je nakarmić, pogłaskać, a także pójść z nimi na spacer)
  • Centrum Zooterapii WSIiZ w Kielnarowej koło Rzeszowa (jest tu jedyne w Polsce Laboratorium Badań nad Alpakami)
  • Ośrodek Rehabilitacji Dzieci "ZABAJKA 2" w Złotowie (ośrodek organizujący turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych)
  • Alpakoterapia Tablo i Piróg w Jaźwinach (terapie w towarzystwie dwóch alpak  - Tabla i Piroga)
  • Podaj łapę Alpakoterapia Kyneoterapia w Baranówce koło Lublina (ośrodek oferuje alpakoterapię i dogoterapię)
  • Fundacja Stella im. Agaty Orłowskiej w Lubartowie (oferuje treningi samodzielności osób niepełnosprawnych, prowadząc m.in. alpakoterapię).Autor: Piotr Świerżewski, Redaktor WERBEO