Praca

Jak Polki łączą macierzyństwo z pracą

01 czerwiec 2023

Najpierw dobra praca, później dziecko – tak brzmią priorytety coraz większej części Polek. Kobiety chcą pracować nie tylko ze względu na zarobki, ale również własne ambicje. Co istotne, zdaniem większości przepytanych osób matki radzą sobie z obowiązkami zawodowymi równie dobrze lub nawet lepiej niż inne kobiety.

źródło: Canva.pl

Są chęci, brakuje wsparcia

O niedoborze rozwiązań wspierających pracujące matki może świadczyć fakt, że aż 9 na 10 nieaktywnych zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. W większości powstrzymuje je właśnie konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne. Choć zdaniem większości Polek i Polaków (94%) oboje rodziców powinno brać równy udział w wychowaniu dzieci, rzeczywistość nadal rzadko tak wygląda. Dla przykładu, wśród osób korzystających z urlopu rodzicielskiego ojcowie stanowią tylko 1%.


Mama w pracy – więcej korzyści niż strat

Mimo szeregu wyzwań, jakie wiążą się z łączeniem dwóch wymagających ról matki i pracownicy, przeważa opinia, że ma to więcej zalet niż wad – również z perspektywy dziecka. Zauważamy, że oprócz ilości czasu poświęcanego maluchowi istotna jest także jego jakość. Zdaniem ponad połowy Polek i Polaków kariera jest równie ważna co rodzina. Nic więc dziwnego, że w większości (84%) oczekujemy, by przed zajściem w ciążę kobieta miała stabilną sytuację zawodową.


Samorealizacja okupiona zmęczeniem

W wielu przypadkach w pakiecie z macierzyństwem przychodzi umiejętność dobrego zarządzania i troska o work-life balance. Są to kompetencje przydatne również w pracy zarobkowej. Dostrzegamy jednak, że powrót do aktywności zawodowej po ciąży oznacza także zmęczenie, niewyspanie, stres czy tęsknotę za dzieckiem.

Według blisko połowy badanych Polek i Polaków macierzyństwo wręcz przeszkadza w rozwoju kariery. Tylko co czwarta osoba uważa przy tym, że kobiety mogą liczyć na takie samo traktowanie na rynku pracy co mężczyźni. Nie brakuje jednak kobiet, dla których zostanie mamą stanowi motywator do działania i rozwoju kariery zawodowej.

Nowa sytuacja wymaga od nas ponownego ustalenia priorytetów i bardziej świadomego planowania czasu. Może stanowić bodziec do podjęcia decyzji o przebranżowieniu czy nawet rozpoczęcia własnego biznesu – komentuje wyniki badania Katarzyna Raiter-Łuksza, autorka bloga Mama Manager.
Źródło informacji: portalkadrowy.pl