Praca
Praca u dwóch pracodawców a urlop
01 sierpień 2023
Jaki jest wymiar urlopu osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, zatrudnionej w jednej firmie na cały etat na umowę o pracę oraz w drugim przedsiębiorstwie na ¼ etatu?
źródło: Canva.pl
Urlop osoby z niepełnosprawnością
Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracuje na umowę o pracę pełen etat, czyli 7 godzin dziennie, co daje 35 godzin tygodniowo. Natomiast u drugiego pracodawcy zatrudniona jest na 1/4 etatu, 2 godziny dziennie, co daje 10 godzin tygodniowo.
Powyższa sytuacja jest, jak najbardziej zgodna z polskim prawem i nie ma przeszkód, aby osoba z niepełnosprawnością była zatrudniona również na dodatkowym etacie u innego pracodawcy, gdzie łączny wymiar czasu pracy u dwóch pracodawców przekroczy pełny etat. W takich przypadkach kluczowa jest opinia lekarza medycyny pracy, który decyduje o tym czy dana osoba z niepełnosprawnością może pracować na danym stanowisku pracy.
W przypadku pierwszego orzeczenia pracownika w stopniu umiarkowanym prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik nabędzie po przepracowaniu roku liczonego od następnego dnia po dniu wydania orzeczenia w tym stopniu. Oznacza to, że od grudnia danego roku pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w obu firmach, całe 10 dni liczone proporcjonalnie do etatu.
Urlop osoby z niepełnosprawnością zatrudnionej przez dwóch pracodawców
W przypadku, kiedy pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracuje w jednym przedsiębiorstwie na pełen etat, a w drugim zatrudniony jest na ¼ etatu może przedstawić u drugiego pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności i korzystać z dodatkowych 10 dni urlopu proporcjonalnie do etatu. Również drugi pracodawca będzie mógł wliczać tego pracownika do wskaźnika, ale nie będzie mógł pobierać na tego pracownika dofinansowania, jeśli pracownik był wcześniej zatrudniony u pierwszego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy.