Praca

Pożądane umiejętności miękkie

04 wrzesień 2023

Wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie są ważne, ale prawdziwą uwagę rekrutera przykujesz umiejętnie opisując w CV pożądane przez pracodawców umiejętności miękkie. Jak dobrze zaprezentować swoje atuty?

źródło: Canva.pl

Czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje można podzielić na twarde umiejętności i miękkie kompetencje. Do pierwszych zaliczamy posiadaną wiedzę merytoryczną z określonej dziedziny, umiejętności obsługi programów oraz maszyn czy też znajomość języków. To wiedza, którą można przyswoić w szkołach i na kursach i którą łatwo zweryfikować poprzez testy i zadania, wiedza, którą poświadczają certyfikaty i świadectwa. 

Drugie, czyli kompetencje miękkie, które możemy dalej podzielić na osobiste i interpersonalne, to cechy osobowości i sposób, w jaki potrafimy je wykorzystać w pracy i relacjach. To także wzorce naszych reakcji na dane sytuacje i sposób, w jaki realizujemy powierzone zadania.

Kompetencje miękkie są bardzo uniwersalne i przydatne na każdym stanowisku i w każdym zawodzie, ponieważ pomagają po prostu funkcjonować społecznie. Łatwiej jest nauczyć się umiejętności twardych niż miękkich, stąd te drugi coraz częściej decydują o tym, czy ktoś będzie zatrudniony, czy też nie. Kompetencje miękkie bardzo trudno jest zmierzyć, zwłaszcza gdy czasu mamy mało, ale już od lat 80. XX w. rośnie zapotrzebowanie na pracowników z dobrze rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. W ankiecie przeprowadzonej przez LinkedIn 92% rekruterów zadeklarowało, że umiejętności miękkie postrzega jako równie ważne lub ważniejsze, co twarde. Umiejętności miękkie przydają się zwłaszcza w pracy w dużych zespołach, w korporacjach i w pracy z klientem. 


Umiejętności miękkie - przykłady

O jakich umiejętnościach miękkich możemy wspomnieć w CV:


 • kreatywność,
 • samodzielność,
 • pozytywne nastawienie/elastyczność,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • komunikatywność,
 • cierpliwość, odporność na monotonię, zdyscyplinowanie, praca według wytycznych,
 • empatia, kontaktowość, umiejętność utrzymywania dobrych relacji, 
 • zarządzanie czasem/stresem/zespołem,
 • dążenie do samorozwoju/chęć nieustannej nauki/motywacja do pracy,
 • zaangażowanie w powierzone zadania, 
 • umiejętność adaptacji do zmian/chęć podejmowania zmian/wyzwań/otwartość na nowe rozwiązania
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów/wypracowywania kompromisów/motywowania innych.


Kompetencje miękkie dopasuj do oferty

Umiejętności miękkie często są przepustką do pracy, dlatego zawsze staraj się zaprezentować wyłącznie te, które będą przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz. Takie podejście pokaże, że rozumiesz na czym polega dana praca i jesteś kandydatem posiadającym konkretne,  przydatne kompetencje. 

Bardzo często nie wystarczy być wybitnym specjalistą w danej dziedzinie, bo dużo bardziej cenimy tych, którzy swoją wiedzę potrafią przekazać innym (komunikatywność) i jednocześnie zmotywować ich do wdrażania swoich pomysłów (umiejętność utrzymywania dobrych relacji/ zarządzania zespołem). Wybitny, ale opryskliwy i złośliwy specjalista nie jest pracownikiem idealnym, to osoba, która zaniedbała swoje umiejętności miękkie.

Umiejętności miękkie warto powiązać także z dotychczasowym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, co poświadcza nasza konsekwencję i prawdomówność. 


Jak opisać umiejętności miękkie, aby CV się wyróżniało?

Jednakże samo wymienienie cech charakteru to zdecydowanie za mało i brzmi jak przechwalanie się, dlatego zrezygnuj z takiej formy zaprezentowania umiejętności miękkich w CV. Jak zrobić to lepiej - podając przykłady, w których dane umiejętności miękkie doprowadziły Cię do sukcesu lub opisać sytuacje, w których konkretne umiejętności miękkie okazały się pomocne.


 • Zamiast pisać jestem punktualny napisz: zawsze realizuje zadania w wyznaczonych terminach, dlatego zespół przed czasem ukończył projekt x,
 • lubię pracować metodą burzy mózgów, a moje pomysły są doceniane przez współpracowników i chętnie wdrażane,
 • na studiach pracowałam w call center, gdzie realizowałem cele sprzedażowe. Bardzo lubiłam kontaktować się z nowymi ludźmi,
 • o umiejętności pracy w zespole może świadczyć praca w wolontariacie, zrzeszeniach, kółkach studenckich lub przy organizacji imprez kulturalnych np. osiedlowych itp
 • jesteś kreatywny? - podaj link do portfolio lub dołącz je do dokumentów aplikacyjnych,
 • łatwo adaptujesz się do nowych warunków? - mogą o tym świadczyć zmiany miejsca pracy lub zamieszkania. 

Oprócz dopasowania do oferty, wpisując w CV umiejętności miękkie warto zastosować dwa nagłówki: umiejętności miękkie i twarde. Dobrą praktyką będzie także dopisanie liczb np. motywowanie 10- osobowego zespołu, przeprowadzenie ponad 400 szkoleń. Poziom umiejętności można także “ocenić” stawiając obok nich gwiazdki. 


Podsumowanie

Kompetencje miękkie odgrywają coraz donioślejszą rolę podczas rekrutacji i mogą zaważyć na angażu. Przeanalizowanie wymagań z ogłoszenia o pracę i sprytne nawiązanie do nich w opisie kompetencji miękkich i twardych w CV, a także wspomnienie na spotkaniu rekrutacyjnym sytuacji, w których udało się je w pracy pozytywnie wykorzystać, to klucz do zdobycia upragnionego etatu. 
Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO