Praca

Jak zorganizować się na pracy zdalnej?

05 grudzień 2023

Praca zdalna, kiedyś dostępna w przeważającej mierze dla freelancerów nowych technologii, wraz z pandemią stała się coraz bardziej powszechna. Nie każdy pracownik radzi sobie z nią równie dobrze. Brak motywacji, rozpraszające życie rodzinne, złe warunki otoczenia to tylko kilka przykładów na to, co może pójść nie tak w pracy na home-office. Dobrze jest więc wiedzieć, jak zorganizować sobie pracę zdalną, aby być równie efektywnym, jak w biurze.


1. Wygospodaruj czas na pracę!

Przede wszystkim, nie licz na to, że będziesz równie efektywny pracując krócej - wygospodaruj czas pracę, a swój harmonogram udostępnij najbliższej rodzinie.
Wielu pracodawców oferuje elastyczne godziny pracy, tak, by pracownik mógł go dopasować do swojego naturalnego rytmu dobowego. Skorzystaj z tego i trudniejsze zadania wykonuj wtedy, kiedy jesteś najbardziej wydajny, gdy myśli ci się najlepiej. 

2. Przygotuj listę zadań!

Przyda się także mała lista zadań, pomagająca zapanować nad tym co zrealizowane, a co jeszcze pozostało do zrobienia. Odhaczanie ukończonych zadań działa motywująco, tym bardziej warto to robić. Pracę dobrze jest także podzielić na etapy, na przykład dwa 3 godzinne bloki na intensywną pracę nad projektem, rozdzielone godzinną przerwą na sprawdzenie maili i komunikację z zespołem w sprawie niezbędnych uzgodnień. Zsynchronizuj swoje okienko na komunikację z resztą współpracowników. 

3. Wydziel przestrzeń sprzyjającą skupieniu!

Laptop na kuchennym stole albo kanapa w salonie to nie są miejsca sprzyjające pracy. Raz, że w tej przestrzeni mogą przebywać inni członkowie rodziny i Cię rozpraszać, dwa, że to nie ergonomiczne i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Lepiej także nie przynoś pracy do sypialni, aby przestrzeń relaksu nie kojarzyła Ci się z pracą.
Wydziel kącik do pracy z wygodnym biurkiem i krzesłem i poproś rodzinę o uszanowanie Twojego azylu. Jeśli w domu absolutnie nie masz warunków do pracy, sprawdź, jak będzie Ci się pracować w bibliotece, kawiarni czy coworkingu. 

4. Ustal granice z domownikami!

Umowa z domownikami dotycząca tego, kiedy pracujesz, a kiedy i z jakimi problemami można Ci przeszkadzać, potrafi bardzo ułatwić pracę zdalną. Dlatego kategorycznie i jak najwcześniej ustal granice i wymagaj od najbliższych, aby ich przestrzegali.

5. Zadbaj o strój!

Praca zdalna w piżamie nie jest najlepszym pomysłem. I choć nie nie musi to być od razu strój zgodny z rygorystycznym dress codem biznesowym, warto zadbać o minimum. Umyj się, uczesz, załóż wizytową górę stroju, abyś w razie nieoczekiwanego połączenia wideo, nie musiał/a się przebierać.

6. Wyłącz powiadomienia z mediów społecznościowych!

Nic tak nie dezorganizuje pracy jak powiadomienia z mediów społecznościowych, które kuszą do tego, by zerknąć na Facebooka czy Instagram. Odłóż telefon jak najdalej i nie zaglądaj do niego, aż nie skończysz zadań!

7. Korzystaj z aplikacji ułatwiających pracę zdalną!

Jest mnóstwo narzędzi ułatwiających komunikację i zarządzanie zespołem oraz pracę na zdalnych dokumentach i projektach. Dropbox, Google Docs, Asana, Skype, Synology - przetestuj je i wybierz rozwiązanie najwygodniejsze dla Ciebie!

8. Podtrzymuj wysoką motywację!

Jedną z największych trudności na pracy zdalnej jest utrzymanie motywacji do pracy, gdy wszystko zależy od nas. Najprostsza rada, aby się nie wypalić - wybieraj projekty, które Cię interesują i otaczaj ludźmi, którzy dodają Ci energii! Zaczynaj dzień zgodnie z planem i realizuj krok po kroku kolejne zadania. Wyrób sobie nawyki, które przydadzą się w okresach słabszego zapału. Na przykład? Praca w blokach czasowych od-do, minimum 4 zadania z listy to do codziennie itp., zero zaglądania do telefonu do godziny 13 itp - niech to będą Twoje drogowskazy na mapie dnia.

9. Pamiętaj o przerwach!

Aby na dłuższą metę praca zdalna była dla Ciebie komfortowa, należy zadbać także o higienę pracy. Pamiętaj więc o przerwach, w czasie których całkowicie oderwiesz się od biurka, rozprostujesz, poćwiczysz. Z pomocą przyjdzie Ci metoda zarządzania czasem - Pomodoro, polegająca na wyznaczaniu przedziałów czasowych na pracę, oddzielonych krótkimi przerwami. Najczęściej po 25 minutach intensywnej pracy zalecana jest 5 minutowa przerwa, w której należy robić coś innego lub odpoczywać.

10. Daj sobie czas…

Nie od Rzym zbudowano… Z pracą zdalną jest podobnie, jak z każdą inną dziedziną - wraz z razu praktyką zdobędziesz doświadczenie, które pomoże Ci zorganizować się lepiej. Tak więc… nie bądź dla siebie zbyt surowy na początku, prawie wszystko można poprawić i udoskonalić. Testuj i sprawdzaj różne opcje, a z pewnością znajdziesz swój sposób na idealną organizację pracy zdalnej!

Autor: Agnieszka Kopaczewska - Lisek, Redaktor WERBEO