Praca
Analityk baz danych – praca idealna dla osób z niepełnosprawnościami
20 marzec 2024
Dynamiczny rozwój nowych technologii zaowocował zawodami, których nie znaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Jednym z nich jest stanowisko analityka baz danych internetowych, na którym doskonale odnajdują się osoby z niepełnosprawnościami. O popularności tego stanowiska niech świadczy fakt, że takich specjalistów Werbeo potrzebuje i rekrutuje najczęściej. Z czego wynika duża ilość ofert pracy na stanowisko analityka danych – zapytaliśmy o to jedną z rekruterek pracujących dla naszego portalu.
Większość informacji przenosi się do sieci, co oferuje szeroki wachlarz danych do analizy. Pracodawcy chętnie poszukują osób, które wspomogą ich zespół w zakresie porządkowania, analizowania i przetwarzania danych - informacje te mogą być użyteczne dla strategii rozwoju firmy. W coraz bardziej zdigitailizowanym świecie zapotrzebowanie na analityków będzie rosnąć. Z kolei dla Kandydatów możliwość wykonywania swoich obowiązków całkowicie zdalnie, powtarzalność wykonywanych zadań, jak i możliwość wykorzystania swoich umiejętności analitycznych są z pewnością atutem, który zachęca Kandydatów do poszukiwań pracy w tym obszarze.
Sprawdźmy więc, na czym polega ta praca i kto się w niej sprawdzi.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy wyodrębnia ten zawód pod następującymi nazwami:
- Analityk danych.
- Analityk do spraw raportów i analiz.
- Analityk i deweloper systemów przetwarzania danych.
- Analityk systemów przetwarzania danych.
- Specjalista do spraw danych.
- Specjalista do spraw sprawozdawczości zewnętrznej.
Za co jest odpowiedzialna osoba pracująca na tym stanowisku? Przede wszystkim za pozyskiwanie oraz prezentację istotnych i cennych dla danej organizacji informacji z baz danych. Ponadto wspiera użytkowników systemów informatycznych w raportowaniu.
Analityk weryfikuje poprawność informacji zgromadzonych w bazach, które nazywa się hurtowniami. Określa źródła i sposoby zasilania hurtowni danymi. Przygotowuje procesy pozyskiwania danych ze źródeł zewnętrznych, ich przekształcania oraz wprowadzania do bazy, czyli hurtowni. Ta część jego pracy to integrowanie starych i nowych informacji. Tak pozyskane dane analizuje i wyciąga z nich wnioski, na podstawie których generuje raporty i zestawienia dla przełożonych.
Jest to praca z komputerem i telefonem oraz urządzeniami biurowymi, wydaje się więc, że niezbyt obciążająca.
Niemniej jednak, jak każda praca, wiąże się z pewnym ryzykiem zawodowym. Wykonujący ten zawód narażeni są na choroby wynikające z długotrwałego zajmowania pozycji siedzącej i obciążenia nadgarstka, takie jak zwyrodnienia kręgosłupa, wady postawy, cieśń nadgarstka. Praca przy komputerze bywa także obciążająca dla oczu.
Co jednak nie znaczy, że na stanowisku analityka danych nie odnajdą się osoby niedowidzące! Nasi pracownicy z wadami wzroku chwalą sobie to stanowisko, ponieważ dzięki formie zdalnej nie muszą dojeżdżać do pracy i narażać się na trudności w komunikacji miejskiej, bo pamiętajmy, że osoby niedowidzące nie mogą samodzielnie prowadzić auta — o czym wspomina pani Grażyna:
- Mając 17 lat zachorowałam. Tu zaczął się dramat, nagle straciłam wzrok. Lekarze robili, co mogli. Teraz jestem słabowidzem, mam I grupę, potrzebuje pomocy osoby drugiej. (...) Po zakończeniu leczenia przyjęto mnie do Ośrodka Rehabilitacji Osób Niewidomych. Tam nauczyłam się żyć ze swoją niepełnosprawnością. Zatrudniono mnie w Spółdzielni Niewidomych. Przepracowałam tam 25 lat. W międzyczasie skończyłam zaocznie liceum profilowane o kierunku zarządzanie informacją. Spółdzielnia upadła — jak większość tego typu zakładów. Po roku poszukiwań dostałam pracę zdalną. Teraz jest to wielki plus, bo dojazdy gdziekolwiek nie wchodzą w grę — jak wspominałam, mieszkam na wsi. Lubię swoją pracę, czuję się potrzebna. Przeglądanie stron internetowych, to jedna z moich pasji. Myślę, że (praca zdalna) to dla niektórych jedyna forma pracy, bo nie każdy może prowadzić samochód, czy swobodnie się poruszać. Mam wsparcie ze strony męża, jednak on sam pracuje zawodowo.
A jakie kwalifikacje twarde, predyspozycje i umiejętności miękkie bywają pomocą w pracy analityka baz danych? Zdaniem naszej rekruterki:
- …na stanowisku analityka z pewnością niezbędne jest swobodne poruszanie się w sieci oraz w arkuszach kalkulacyjnych. Mile widziane będzie wykształcenie dotyczące kierunków ścisłych. Osoba pracująca na takim stanowisku powinna posiadać takie cechy jak dociekliwość, skrupulatność, cierpliwość do zadań powtarzalnych, ale także posiadać umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków w różnych ujęciach.
Jeśli chodzi o wspomniane ścisłe wykształcenie, to najlepiej, gdyby było związane z informatyką. Naturalne uzdolnienia matematyczno-informatyczne, zwłaszcza rozumowanie logiczne będą ułatwiać odnajdywanie się w pracy na tym stanowisku. Dużym atutem będzie znajomość narzędzia programowania i wykonywania zapytań w języku SQL.
Dyplom wyższej uczelni jest pożądany, ale jego brak nie dyskwalifikuje. Dodatkowymi atutami przy zatrudnianiu mogą być zaświadczenia/certyfikaty potwierdzające kwalifikacje analityka, np. w zakresie bardzo dobrej znajomości obsługi komputera czy zasad bezpiecznego przetwarzania danych. Niezwykle przydatna może się także okazać znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym posługiwanie się dokumentacją, czyli danymi w języku angielskim.
Z umiejętności miękkich na pewno przyda się duża spostrzegawczość oraz dobra pamięć, a także umiejętność długotrwałej koncentracji uwagi. Oprócz tego wytrwałość i cierpliwość. Jest to praca w dużej mierze samodzielna, dlatego osoby, które są dobrze zorganizowane oraz potrafią zarządzać sobą w czasie, poradzą sobie w niej lepiej.
Jak mówi zrekrutowana przez nas na to stanowisko Krystyna:
- Jest to idealna praca dla introwertyka, rozwija umysł, ćwiczy skupienie, uważność. Minusów – brak! – może dlatego, że to praca idealna dla mojego typu osobowości oraz zdalna, co jest ok dla osoby, która w zimie ma problem z poruszaniem. Lepszej nie ma – każdego poranka wdzięczność.
Dużą zaletą pracy na stanowisku analityka baz danych jest również to, że można ją zdobyć bez nacisku na specjalistyczne wykształcenie. Wystarczą kursy, szkolenia, samozaparcie, bo przecież dla chcącego nic trudnego – wszystkiego da się w życiu nauczyć! To ogromny plus, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością ruchową nabytą, których życiorys często układa się tak, że niepełnosprawności np. na skutek wypadku i paraliżu, odbiera możliwość wykonywania wyuczonego wcześniej zawodu, a bariery architektoniczne oraz trudności związane z dotarciem do miejsca pracy zmniejszają szanse podczas rekrutacji do pracy stacjonarnej.
Tak było w przypadku pana Marcina, który bardzo chwali sobie i docenia możliwość pracy na tym stanowisku, mimo że musiał podjąć trud przekwalifikowania się:
- Jeśli chodzi o wykształcenie, ukończyłem szkołę zawodową (...) i od razu zacząłem pracę jako elektromechanik samochodowy, zgodnie z moim wykształceniem. Ukończyłem kurs spawacza CO2, Argon, Tig, Mag. Później pracowałem jako elektrotechnik (...) Niestety zdarzył się wypadek, gdzie nie ruszałem się całkowicie i po długiej rehabilitacji w miarę się usamodzielniłem i podejmowałem pracę przez Internet. W tej chwili pracuję jako analityk internetowy. Plusy mojej pracy są takie, że praca jest wykonywana w domu online i jest to super rozwiązanie, nie wymaga pośpiechu, gdzie byłoby to dla mnie utrudnienie ze względu na ręce. Moje osiągnięcia dzięki pracy to znajomość Excela, umiejętność poruszania się w Internecie, znajomość obsługi komputera. Myślę, że z mojego doświadczenia osoby niepełnosprawne powinny mieć więcej odwagi, nie bać się i próbować nawet jak coś nie wyjdzie, starać się.
O tym, że etat analityk baz danych to idealne stanowisko dla osób z niepełnosprawnością ruchową niech świadczy fakt, że najwięcej kandydatów, którzy pozytywnie przeszli rekrutację przeprowadzoną przez Werbeo i obecnie pracują na stanowisku analityka, to osoby posiadające niepełnosprawnością na skutek Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Mimo trudności i ograniczeń – wszyscy rekrutowani radzą sobie świetnie i realizują zawodowo na tym stanowisku, o czym zapewniają nas Tadeusz, Filip i Katarzyna oraz wielu, wielu innych pracowników:
- Od urodzenia zmagam się z MPD, ale staram się funkcjonować, na tyle, ile to możliwe — samodzielnie. Staram się także wspierać inne OzN, udowadniając im na swoim przykładzie, że marzenia warte są spełniania! (W pracy analityka widzę) plusy i minusy. Zaletą jest elastyczność i praca z domu, co ze względu na ograniczenia ruchowe, jest niezwykle istotne. Rutyna jest jedynym minusem, ale ja jestem ekstrawertyczny, więc stąd wynika to stwierdzenie. -Tadeusz
- Za swoje największe osiągnięcie związane z pracą uważam to, że się w niej w pełni odnalazłem i mogę ją wykonywać praktycznie samodzielnie. Nie przypominam sobie, żebym w trakcie pracy natrafił na problem, którego nie rozwiązałbym sam lub po krótkiej konsultacji z przełożonymi. -Filip
- Jestem niepełnosprawna od urodzenia. Moją jedną z wielu chorób jest MPD, ale moja niepełnosprawność nie miała wpływu na moje wykształcenie. Ukończyłam studia pedagogiczne. Jako osobie niepełnosprawnej ciężej mi było znaleźć pracę. Trwało to kilka lat. W międzyczasie byłam na kilku stażach. Ale po długich poszukiwaniach, dzięki OBPON, udało mi się znaleźć pracę zdalną, jako analityk internetowy. Jak w każdej pracy są plusy i minusy. Minusów jeszcze nie znalazłam ???? a plusem jest np. to, że jestem aktywna zawodowo. -Katarzyna
Analityk baz danych sprawdzi się więc także jako pierwsza praca, dla tych, którzy mierzą się z wyzwaniami zdrowotnymi. Jak można dalej pokierować karierą, mając doświadczenie analityka danych? Przedstawiając pracodawcom umiejętność analitycznego myślenia, jako swój atut!
- Pracodawcy często wymagają takiej umiejętności od kandydatów na różnych stanowiskach np. w działach księgowych, finansowych, handlowych, logistyki czy nawet HR. Doświadczenie w analizie danych oraz umiejętność korzystania z narzędzi analitycznych daje szansę osobom, które mają w planie przekwalifikować się lub chcą rozwijać swoje kompetencje. Ważne jest, aby podnosić swoje umiejętności miękkie i techniczne ponieważ dadzą nam one nowe możliwości na rynku pracy — radzi poszukującym zatrudnienia nasza rekruterka.
Zdecydowanie to stanowisko otwiera i inne ścieżki kariery. Duże obycie z komputerem pomoże odnaleźć się w pracy jako specjalista ds. e-commerce (przy obsłudze sklepów internetowych) lub w marketingu analitycznym. Jest również przepustką do pracy jako specjalista do spraw bezpieczeństwa informacji. Jak sądzicie, czy to praca dla Was?
Agnieszka Kopaczewska-Lisek: Redaktor Werbeo