Praca

Choroba psychiczna a praca

15 kwiecień 2024

Choroby psychiczne są zdecydowanie jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych występujących w populacji europejskiej. A jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, ten problem będzie się pogłębiał.

źródło: Choroba psychiczna a praca

Ten zły stereotyp

Rozpoznanie psychiatryczne staje się stygmatyzacją. Osoby chore najczęściej zdają sobie sprawę z negatywnego stosunku wobec nich. Ci, którzy nie są tego świadomi, mają niezbyt przyjemną okazję przekonać się o tym podczas poszukiwania pracy.

Bowiem osoby z zaburzeniami psychicznymi to niestety grupa społeczna, która najbardziej narażona jest na wykluczenie z rynku pracy. Pośród opinii, jakie najczęściej można usłyszeć od pracodawców, wciąż pojawiają się te, w których pokutuje zły stereotyp, że ktoś chorujący psychicznie ma ograniczoną zdolność do pracy zawodowej. Ponadto panuje też tendencja do pewnego rodzaju naznaczania.

Taki stereotyp chorych psychicznie bierze się zwykle z przekonania o ich nadmiernej agresji i gwałtowności, która w powszechnych wyobrażeniach ustępuje dopiero po silnych lekach przeciwpsychotycznych. Nierzadko pojawiają się również opinie, że osoby z zaburzeniami psychicznymi nie posiadają zdolności do świadomego pokierowania swoim postępowaniem.

Aktywizowanie

Osoby, które mają zaburzenia psychiczne to wyjątkowo liczna grupa w Polsce. Ambulatoryjną opieką psychiatryczną objętych jest ponad 1,5 mln osób, natomiast w całodobowych oddziałach psychiatrycznych leczonych jest ponad 200 tys. chorych. Tylko niewiele ponad 17 proc. osób cierpiących na zaburzenia psychicznie to osoby aktywne zawodowo.

Biorąc pod uwagę to, z jakimi problemami zmagają się osoby chore psychicznie na rynku pracy, opracowywane są różnego rodzaju programy. Ich głównym celem jest wsparcie pacjentów w powrocie do aktywności zawodowej. Do takich programów zaliczyć można m.in. formę zatrudnienia chronionego. Aktywizacja zawodowa wspierająca osoby, które mają zaburzenia psychiczne, opiera się również na zatrudnieniu dofinansowywanym w zakładach aktywności zawodowej czy też warsztatach terapii zajęciowej.

Coraz częściej też podejmowane są przez osoby z zaburzeniami psychicznymi poszukiwania pracy na otwartym rynku. Jak się bowiem okazuje, osoby chore bardzo dobrze funkcjonują w nowych warunkach i potrafią szybko się do nich zaadaptować. Przeprowadzane badania pokazują, że pomimo tego, iż schorzenia psychiczne mają niekorzystny wpływ na zatrudnienie, to praca może mieć — i bardzo często ma — kluczowe znaczenie dla swoistej stabilizacji stanu psychicznego. Co więcej, może bardzo pomóc w powrocie do zdrowia.

Praca, jako synonim zdrowia

Praca jest czymś niezwykle ważnym dla osoby chorej psychicznie. Jest przede wszystkim formą zaspokojenia potrzeb samorealizacji. Uczestniczenie w otwartym rynku pracy bardzo buduje pewien rodzaj poczucia przynależności społecznej, a także poczucia bezpieczeństwa. Taka osoba czuje sie potrzebna, zyskuje świadomość swojej pożyteczności i przynależności. To bardzo pomaga i służy rehabilitacji po przebytych kryzysach psychicznych. Obniżają się przy tym objawy chorobowe i znacznie poprawia się samo funkcjonowanie w przestrzeni społecznej.

Można zatem powiedzieć, że dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne praca staje się czymś, co najprościej określilibyśmy jako synonim zdrowia.

Autor: Piotr Świerżewski, Redaktor Werbeo