Niepełnosprawni

Znaleźli pracę dzięki Werbeo - historia Arka

16 maj 2024

Cześć, jestem Arek, mam 56 lat. Mieszkam na wsi, w woj. mazowieckim. Interesuję się sportem, polityką i samochodami. Mam żonę i dwie przybrane dorosłe córki oraz 3 pieski. Żonę poznałem po wypadku. W wolnym czasie lubię rozwiązywać krzyżówki, spędzać czas z rodziną, z pieskami, majsterkować, oglądać filmy.

W moim życiu niepełnosprawność pojawiła się 04.06.1990 r. W wyniku wypadku motocyklowego doznałem złamania kręgosłupa i urazu rdzenia kręgowego – paraplegia. Od tego czasu poruszam się na wózku.

Niepełnosprawność z pewnością miała pewien wpływ na moją ścieżkę zawodową, jak i na wykształcenie. Byłem rolnikiem, mam średnie wykształcenie – Technik Rolnik, lecz marzyłem o pracy biurowej. Prawdopodobnie poszedłbym na studia.

Pierwszą pracą po wypadku jaką podjąłem była praca zdalna Operator Wprowadzania Danych. Obecnie pracuję jako pracownik infolinii, jest to również praca zdalna. Jak dla mnie w obecnej sytuacji jest to bardzo dobra praca. Jedynym takim małym minusem jest brak kontaktu na żywo z ludźmi.

Mając pracę czuję się bardziej dowartościowany, wiem że nie jestem gorszy od ludzi w pełni sprawnych, że jeszcze jestem coś wart i jestem potrzebny. Nie mam czasu myśleć o swojej niepełnosprawności i dolegliwościach.

Moim największym osiągnięciem zawodowym jest to, że udało mi się w ogóle znaleźć jakąś pracę. Było to dla mnie naprawdę wielkim wyzwaniem, ponieważ musiałem uczyć się wszystkiego od nowa i dalej się uczę w trakcie pracy. Mam nadzieję, że będę mógł dalej pracować, że nadal będzie praca dla osób z niepełnosprawnością.

Chciałbym, żeby rynek pracy osób z niepełnosprawnościami był przystępny dla wszystkich takich osób bez względu na wykształcenie, wiek czy doświadczenie zawodowe.

Osoby szukające pracy niekoniecznie muszą się przekwalifikować, lecz ci, którzy są młodzi powinni to zrobić, ponieważ wtedy dużo łatwiej jest znaleźć ciekawą i odpowiednią pracę.

Ze swego doświadczenia wiem, że kto chce znaleźć pracę to na pewno ją znajdzie, a niepełnosprawność w tym nie przeszkodzi. Trzeba po prostu chcieć podjąć ten pierwszy krok.

Kochani niepełnosprawni - szukajcie pracy, nie poddawajcie się, dążcie do celu, spełniajcie swoje marzenia. Wiem, że naprawdę każdy może znaleźć pracę, sam się o tym przekonałem.


Arek