Jak zwykle, prawda leży pośrodku. Wciąż daleko nam do momentu, w którym video CV będzie wymaganym dokumentem aplikacyjnym. To narzędzie nowe, z jednej strony raczkujące, z drugiej rokujące na rozwój. Skoro nie każdy je ma z pewnością przygotowując CV w takim formacie, bez trudu przykujesz uwagę rekrutera. To doskonały sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zapaść w pamięć. Dobrze przygotowane CV video znacząco zwiększa szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.
Ale, ale, co w sytuacji, gdy video jest słabe? Nie każdy przecież czuje się swobodnie przed kamerą. Niektórzy nie lubią mówić do wyimaginowanych odbiorców i słyszeć tembru swojego głosu. Stres i presja związane z nagrywaniem prezentacji mogą sprawić, że wypadnie się mniej korzystnie niż w rzeczywistości.
Czasem zawodzą także kwestie techniczne. Brak odpowiedniego sprzętu, słaby dźwięk na nagraniu czy niedostateczne oświetlenie – to wszystko może zniweczyć odbiór naszego video nagrania i przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Niedoskonałe video CV na starcie odbiera szanse na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W takiej sytuacji lepiej go nie wysyłać, bo może zaprzepaścić szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
Nie najlepszym pomysłem jest także poprzestanie wyłącznie na video CV. Dlaczego? W wielu agencjach rekrutacyjnych pierwszy etap selekcji kandydatów odbywa się automatycznie. Systemy informatyczne mają za zadanie wyłowić słowa kluczowe w dokumentach tekstowych i tak wyłonione CV przedstawić do dalszej weryfikacji rekruterom. Program komputerowy nie potrafi wychwycić i porównać takich informacji z nagrania, dlatego video CV może zostać odrzucone podczas wstępnej selekcji. Jak temu zapobiec? to nic trudnego. Dokumenty aplikacyjne powinny być przygotowane także w tradycyjnym formacie tekstowym.
Wysyłając CV w formacie video narażamy się na dyskryminację ze strony rekrutera, ponieważ video najczęściej ujawnia dane, który nie zawsze chcielibyśmy pokazywać. Np. wiek i płeć w przypadku młodych kobiet lub akcent w przypadku obcokrajowców albo kondycję zdrowotną kandydata. To informacje, które mogą prowadzić do nieuświadomionych uprzedzeń, ale i jawnej dyskryminacji osoby ubiegającej się o dane stanowisko.
Wady wadami, ale video CV ma przecież też swoje zalety. Zwiększa naszą zapamiętywalność, bo przecież znacznie lepiej zapamiętujemy ludzkie twarze i głos, niż zbiór danych na papierze. W video CV można doskonale zaprezentować umiejętności miękkie. Pokazać swój entuzjazm, optymizm, żywiołowość, zapał i energię do działania. A przede wszystkim, niezbędne w pracy w każdym zespole i na każdym stanowisku kompetencje komunikacyjne. To tym bardziej istotne, jeśli aplikujemy do pracy w zawodach wymagających umiejętności interpersonalnych i prezentacyjnych, np. w branży szkoleniowej czy do kadry zarządzającej. Video CV świadczy także o kreatywności i z pewnością będzie pożądane na stanowiskach związanych z marketingiem i szeroko rozumianą kulturą.
W zależności od branży i umiejętności prezentacyjnych osoby występującej w filmie, CV w formacie video może nam pomóc lub zaszkodzić. Zanim się na nie zdecydujemy, warto zrobić rozeznanie rynku pracy i zdecydować się na nie wtedy, gdy wymaga tego stanowisko. Dodatkowo warto upewnić się, że posiadamy wystarczające zasoby techniczne, a więc sprzęt oraz umiejętności montażowe. Przyda się także odrobina talentu aktorskiego.