Praca

Video zamiast CV - czy jest mile widziane?

28 sierpień 2024

Odkąd media społecznościowe promują krótkie formy video mamy do czynienia z prawdziwym boomem takiej twórczości na prawie na każdy temat. Przystępne aplikacje do montażu sprawiły, że to, co dotąd dostępne było dla profesjonalistów, coraz częściej potrafi zrobić laik w na poziomie nieodbiegającym fachowcom. Coraz bardziej zasadne wydaje się więc pytanie – czy obecnie CV w formacie video to konieczność, czy nadal atut, którym można wyróżnić się na tle kandydatów.



Gdy video CV podkopuje Twoje szanse


Jak zwykle, prawda leży pośrodku. Wciąż daleko nam do momentu, w którym video CV będzie wymaganym dokumentem aplikacyjnym. To narzędzie nowe, z jednej strony raczkujące, z drugiej rokujące na rozwój. Skoro nie każdy je ma z pewnością przygotowując CV w takim formacie, bez trudu przykujesz uwagę rekrutera. To doskonały sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów i zapaść w pamięć. Dobrze przygotowane CV video znacząco zwiększa szanse na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. 


Ale, ale, co w sytuacji, gdy video jest słabe? Nie każdy przecież czuje się swobodnie przed kamerą. Niektórzy nie lubią mówić do wyimaginowanych odbiorców i słyszeć tembru swojego głosu. Stres i presja związane z nagrywaniem prezentacji mogą sprawić, że wypadnie się mniej korzystnie niż w rzeczywistości.


Czasem zawodzą także kwestie techniczne. Brak odpowiedniego sprzętu, słaby dźwięk na nagraniu czy niedostateczne oświetlenie – to wszystko może zniweczyć odbiór naszego video nagrania i przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Niedoskonałe video CV na starcie odbiera szanse na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W takiej sytuacji lepiej go nie wysyłać, bo może zaprzepaścić szanse na zdobycie wymarzonej pracy.




Video CV, czyli Twój wróg na etapie selekcji

Nie najlepszym pomysłem jest także poprzestanie wyłącznie na video CV. Dlaczego? W wielu agencjach rekrutacyjnych pierwszy etap selekcji kandydatów odbywa się automatycznie. Systemy informatyczne mają za zadanie wyłowić słowa kluczowe w dokumentach tekstowych i tak wyłonione CV przedstawić do dalszej weryfikacji rekruterom. Program komputerowy nie potrafi wychwycić i porównać  takich informacji z nagrania, dlatego video CV może zostać odrzucone podczas wstępnej selekcji. Jak temu zapobiec? to nic trudnego. Dokumenty aplikacyjne powinny być przygotowane także w tradycyjnym formacie tekstowym. 




Potencjalna dyskryminacja


Wysyłając CV w formacie video narażamy się na dyskryminację ze strony rekrutera, ponieważ video najczęściej ujawnia dane, który nie zawsze chcielibyśmy pokazywać. Np. wiek i płeć w przypadku młodych kobiet lub akcent w przypadku obcokrajowców albo kondycję zdrowotną kandydata. To informacje, które mogą prowadzić do nieuświadomionych uprzedzeń, ale i jawnej dyskryminacji osoby ubiegającej się o dane stanowisko. 




Zalety video CV


Wady wadami, ale video CV ma przecież też swoje zalety.  Zwiększa naszą zapamiętywalność, bo przecież znacznie lepiej zapamiętujemy ludzkie twarze i głos, niż zbiór danych na papierze. W video CV można doskonale zaprezentować umiejętności miękkie. Pokazać swój entuzjazm, optymizm, żywiołowość, zapał i energię do działania. A przede wszystkim, niezbędne w pracy w każdym zespole i na każdym stanowisku kompetencje komunikacyjne. To tym bardziej istotne, jeśli aplikujemy do pracy w zawodach wymagających umiejętności interpersonalnych i prezentacyjnych, np. w branży szkoleniowej czy do kadry zarządzającej. Video CV świadczy także o kreatywności i z pewnością będzie pożądane na stanowiskach związanych z marketingiem i szeroko rozumianą kulturą. 




Podsumowanie


W zależności od branży i umiejętności prezentacyjnych osoby występującej w filmie, CV w formacie video może nam pomóc lub zaszkodzić. Zanim się na nie zdecydujemy, warto zrobić rozeznanie rynku pracy i zdecydować się na nie wtedy, gdy wymaga tego stanowisko. Dodatkowo warto upewnić się, że posiadamy wystarczające zasoby techniczne, a więc sprzęt oraz umiejętności montażowe. Przyda się także odrobina talentu aktorskiego. 




Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO