Praca

5 rad na udane video CV - cz. 2

04 wrzesień 2024

Mile widziane w zwłaszcza w branżach kreatywnych video CV zyskuje na znaczeniu także podczas rekrutacji na stanowiska wymagające znajomości nowoczesnych technologii. Np. w IT, rekrutacji czy przy analizie danych można dzięki tej wciąż jeszcze nie będącej standardem formie przykuć uwagę rekrutera. Choć powiedzmy sobie wprost – nie jest to wcale takie proste, bo źle przygotowane technicznie nagranie lub brak umiejętności aktorskich mogą obrócić się przeciwko kandydatowi. Zastanówmy się więc, co i jak zrobić, aby przygotować jak najbardziej udane i profesjonalne video CV.


Krótko i na temat


Pierwsza rada, która należy wziąć sobie głęboko do serca – mów krótko i na temat. Pamiętaj, że rekruter ma tylko kilka minut na zapoznanie się z wizytówką kandydata więc nie zanudź go i nie zniechęcaj do siebie od samego początku. Nie mów o sobie wszystkiego, skup się na informacjach kluczowych z punktu widzenia danego stanowiska. Twój film powinien trwać maksymalnie minutę. Stara dobra zasada mówi, że interesującą autoprezentację powinno dać się wygłosić podczas przejażdżki między piętrami windy…

Pamiętaj również, że zanim specjalista HR włączy Twoje nagranie, pewnie wcześniej rzuci okiem na tradycyjne CV w formacie pdf. Nie lekceważ i tej formy, bowiem w firmach, w których wstępną selekcję przeprowadzają systemy informatyczne, skupiające się na słowach kluczowych, możesz odpaść w przedbiegach, przekazując w swojej aplikacje jedynie video CV.

Napisz scenariusz


Wypadniesz lepiej, gdy się do nagrania przygotujesz. Napisz więc scenariusz uwzględniający to, co chcesz przekazać i zaplanuj, w jakiej kolejności to powiesz. Na czym skupić się w nagraniu? Przedstaw się, opowiedz o kluczowych kwalifikacjach i doświadczeniu i koniecznie pochwal się najważniejszymi osiągnięciami. Na zakończenie wyjaśnij, co skłoniło cię do aplikowania na dane stanowisko i dlaczego warto wybrać właśnie ciebie. 

Naturalność obroni się sama


Video CV to doskonałe narzędzie, aby zaprezentować umiejętności miękkie i emocje. Pamiętaj jednak, że to, co udawane wypada sztucznie, więc jeśli z natury jesteś poważny, nie sil się na nadmierny entuzjazm. Nie czytaj z kartki, ale przećwicz to, co masz powiedzieć w nagraniu, być może dzięki temu poczujesz się swobodniej,

Weź sobie do serca radę, że myślenie o czymś pozytywnym w trakcie nagrania może wywołać pożądany błysk w oku i lekki, dobrotliwy uśmiech.

Mów w umiarkowanym tempie. Nie za szybko, tak by można było zrozumieć treść, nie zbyt wolno, by niepotrzebnie nie wydłużać nagrania.

Ubierz się adekwatnie do stanowiska, na które aplikujesz, nie musisz jednak być bardzo oficjalny. Zrezygnuj z jaskrawych kolorów i drobnych wzorów, których nie lubi kamera.

Dopilnuj kwestii technicznych


Choć niektóre niedociągnięcia aktorskie można poprawić w montażu, nic nie naprawi błędów technicznych. Zadbaj więc o dobre, dodatkowe oświetlenie studyjne (z przodu i z boku), stań na wprost okna, a najlepiej nagrywaj w plenerze, przy świetle dziennym, w czasie trwania tzw. złotej godziny. Zadbaj o to, co będzie widoczne w tle. Bałagan lub przypadkowe elementy mogą zrujnować twoje nagranie wprowadzając niechlujny chaos lub wywołując śmieszność.

Dopilnuj też zwłaszcza tego, aby dźwięk był nienaganny. To, co mówisz jest w prezentacji video najważniejsze, nie pozwól więc aby odgłosy w tle przekreśliły twoje szanse na zrobienie dobrego wrażenia.

Kamera o wysokiej rozdzielczości, statyw stabilizujący drgania, mikrofon i oświetlenie to wyposażenie, w które warto zainwestować, przymierzając się do stworzenia profesjonalnego video CV.

Zmontuj najlepszą wersję


Montaż to kluczowy etap tworzenia video CV, dzięki któremu twój film wyda się ciekawszy i bardziej angażujący. Skorzystaj z programów do edycji video (iMovie, Adobe Premiere, Rush, CapCut), by poprawić płynność nagrania, a tym samym stworzyć spójną koncepcję obrazu. W tym celu usuń fragmenty, w których się powtarzasz. Rób duble i wybieraj lepsze ujęcia. Unikaj nagłych skoków między poszczególnymi scenami, bo te działają na widza rozpraszająco. Dodaj napisy, a w zakończeniu filmu umieść także swoje dane kontaktowe.

Przy odpowiednim przygotowaniu tworzenie video CV może okazać się kreatywną zabawą. Aby jej efekty były zadowalające, warto stosować powyższe wskazówki. Profesjonalnie wyglądające i wygłoszone CV może być przepustką do wymarzonej pracy, bo przecież wciąż mało kto zadaje sobie trud, by je przygotować. Zrób to dobrze, a zdeklasujesz konkurencję.