Praca

Porządek wpływa na efektywność

12 wrzesień 2024

Z przyjemnością przychodziłbyś do biura urządzonego w nowoczesnym stylu, z funkcjonalnymi przestrzeniami, w którym meble dopasowane są nie tylko do określonego stanowiska, ale również osoby, która na nim pracuje? Gdzie nie tyle uporządkowanie sprawia, że aż chce się pracować, ale cały dizajn sprawia, że przestrzeń jest jasna i czysta. Coraz więcej pracowników - i na szczęście pracodawców też - zwraca na bezpośrednie otoczenie w miejscu pracy.


Twórczy bałagan?


Panuje przekonanie, że bałagan sprzyja kreatywności. W chaosie najlepiej się czują i efektywniej pracują osoby wykonujące zawody wymagające kreatywności – to kolejne twierdzenie,  które trzeba włożyć między bajki. Prawda jest taka, że to bardziej uporządkowane przestrzenie zwiększają poziom kreatywności, redukują stres i poprawiają koncentrację. Pracodawcy, którym zależy na zwiększeniu efektywności zespołu, powinni większą uwagę zwrócić na to, jak urządzone jest wnętrze firmy oraz na panujący w niej ład i czystość. Porządek w miejscu pracy to nie tylko kwestia estetyki.

Śmiało można powiedzieć, że czyste biuro to zdrowe biuro i to w dosłownym znaczeniu. Regularne sprzątanie i dezynfekcja mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak grypa czy przeziębienie. A to oznacza znacznie mniej pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Ponadto w pomieszczeniach, które są regularnie sprzątane, nie fruwają alergeny, mogące wywołać uczulenia, które także nie wpływają pozytywnie na jakość i efektywność pracy.

Są osoby, którym bałagan nie przeszkadza w pracy, gdyż potrafią się skupić w każdych warunkach. Jednak dla wielu osób chaos, bałagan w najbliższym otoczeniu są czynnikami rozpraszającymi, a wiadomo, że to z kolei zwiększa poziom stresu i utrudnia skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Porządek w biurze i myślach


Skoro bałagan nie sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu pracy, to uporządkowane i czyste otoczenie pomaga pracownikom lepiej organizować swoje myśli i zadania, co prowadzi do większej efektywności. Pracownicy w czystym biurze są bardziej skłonni do szybszego i dokładniejszego wykonywania swoich obowiązków i częściej odczuwają  zadowolenie z pracy. Osoby pracujące w czystych i uporządkowanych biurach, są bardziej skupione i spokojne, co sprzyja twórczemu myśleniu i generowaniu nowych pomysłów. Dbanie o porządek może więc paradoksalnie wspierać kreatywność, a nie ją tłumić. Bałagan może czasami inspirować, ale w dłuższej perspektywie czyste środowisko sprzyja kreatywności, redukując stres i poprawiając ogólną atmosferę pracy. W mniemaniu zatrudnionych pracodawca dbający o porządek w biurze jest postrzegany jako osoba troskliwa, dbająca o komfort i zdrowie pracowników. W zamian pracownicy wykazują się większą lojalnością i motywacją do pracy.

Sprzątanie to nie wszystko


Czystość to podstawa, ale istotne jest też samo wnętrze, a ściślej rzecz ujmując to, w jaki sposób zostało urządzone. Ergonomia, akustyka, oświetlenie, kolorystyka, wentylacja - prawidłowe zaprojektowanie tych pięciu rzeczy sprawi, że biuro stanie się drugim domem. Największe znaczenie ma oświetlenie. Idealnie jest, gdy przez większość czasu pracy, bez względu na porę roku, można korzystać z naturalnego światła. 77% pracujących jest przekonanych, że ich produktywność zależy w dużym stopniu od oświetlenia. Aranżacje nowoczesnych biur zakładają wykorzystanie światła dziennego lub też światła sztucznego o parametrach zbliżonych do naturalnego w najjaśniejszej porze dnia. Równie istotna jak oświetlenie jest akustyka, a raczej wytłumianie wszelkich, niepożądanych dźwięków. 64% pracowników uważa, że wyeliminowanie hałasu zwiększy ich efektywność. Można to zrobić, stosując odpowiednie rozwiązania i materiały, które stworzą komfort akustyczny w miejscu pracy.

Ład i porządek w połączeniu z czystym i nowocześnie urządzonym biurem sprawią, że praca w nim będzie komfortowa, a pracownicy zdrowsi i bardziej efektywni.

Monika Łysek, Redaktor WERBEO