Niepełnosprawni

Oczekujesz na nowe orzeczenie? Weź zaświadczenie

22 październik 2024

Starasz się o pracę, albo już ją dostałeś, ale czekasz na wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i nie wiesz, jak w tej sytuacji postąpić? Jaki dokument przedstawić pracodawcy, abyście oboje mogli korzystać z praw pracowniczych, należnych osobie z niepełnosprawnością?




Kiedy ważność orzeczenia zostaje przedłużona?


Zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jeżeli wniosek o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostanie złożony przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca, następującego po dacie określającej tę ważność.

Zatem, jeśli przed wygaśnięciem starego orzeczenia, złożyłeś wniosek o wydanie nowego dokumentu, to do chwili uzyskania kolejnego możesz się nim posługiwać, bo zachowuje ono swoją moc prawną, jednak pod jednym warunkiem. Musisz mieć zaświadczenie, które formalnie przedłuża ważność orzeczenia w tym okresie przejściowym.

Kto wydaje zaświadczenie?


Zaświadczenie uzyskasz od przewodniczącego powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jest to dokument potwierdzający złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. W dokumencie tym powinna być  określona data ważności dotychczasowego orzeczenia. Takie postępowanie odbywa się na podstawie art. 6bb ust. 3 ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z wytycznymi PFRON, tylko takie zaświadczenie jest podstawą do przedłużenia wszelkich uprawnień przewidzianych na mocy prawa dla osób z niepełnosprawnością, w czasie kiedy oczekują na nowe orzeczenie.


Problemy z uzyskaniem zaświadczenia


Jak to w życiu bywa, są sytuacje, w których mogą wystąpić problemy z uzyskaniem zaświadczenia. Należą do nich:

  1. złożenie wniosku przed wejściem w życie nowelizacji ustawy - osoby, które złożyły wniosek przed 3 sierpnia 2024 r., nie otrzymały zaświadczenia z urzędu,
  2. trwające postępowania odwoławcze – osoby, które złożyły odwołanie przed 3 sierpnia 2024 r., mogły nie otrzymać zaświadczenia,
  3. wnioski złożone pomiędzy 3 do 13 sierpnia 2024 r. W tym czasie wdrażano nowy system generowania zaświadczeń, co mogło spowodować opóźnienia w ich wydawaniu,
  4. prowadzenie dotychczasowej sprawy przez inny zespół. W przypadku złożenia wniosku o orzeczenie do innego zespołu niż ten, który wydał poprzednie orzeczenie, konieczne jest ustalenie szczegółów poprzedniego orzeczenia między jednostkami, co może opóźnić wydanie zaświadczenia.

Jeśli nie otrzymałeś zaświadczenia, to musisz wystąpić z prośbą o wydanie dokumentu do przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Aby ułatwić tę procedurę, przygotowaliśmy wzór wniosku, który możesz pobrać i wykorzystać w procesie pozyskania zaświadczenia.


Zaświadczenie potwierdzające ważność dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest kluczowe dla ciebie, jako osoby z niepełnosprawnością. Dzięki niemu możesz, czekając na nowe orzeczenie, nadal korzystać z przywilejów pracowniczych, zagwarantowanych w ustawie o rehabilitacji, a pracodawca może występować o dofinansowania z mocy zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością.



Autor: Monika Łysek, Redaktor Werbeo