Prawo
Czy zakup smartfona można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
18 marzec 2025
Rozwój technologii wpływa na poprawę życia osób z niepełnosprawnościami. Coraz częściej wykorzystywane są różne aplikacje, pomagające w codziennym funkcjonowaniu i komunikacji z otoczeniem. Czy smartfon, jako narzędzie niezbędne do korzystania z takich pomocowych aplikacji, może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Wniosek podatnika o interpretację przepisów
Podatnik zwrócił się do Krajowej Izby Skarbowej z wnioskiem o interpretację dotyczącą możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Jego żona, posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, cierpi na liczne schorzenia i pozostaje na jego utrzymaniu. Podatnik, mający prawo do wspólnego rozliczenia z żoną, chce odliczyć od dochodu wydatki na zakup okularów korekcyjnych, sensorów oraz telefonu komórkowego służącego do komunikacji, a także koszty instalacji sensora.
W jego ocenie wydatki te kwalifikują się do ulgi rehabilitacyjnej. Podkreślił, że zostały one pokryte z jego własnych środków i znacząco wspierają codzienne funkcjonowanie żony. Kobieta posiada zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające konieczność stosowania okularów korekcyjnych w ramach indywidualnej rehabilitacji. Dodatkowo istnieje bezpośredni związek między zakupem telefonu oraz instalacją sensora a jej niepełnosprawnością. Podatnik podkreślił, że urządzenia te ułatwiają jej codzienne czynności, a telefon jest niezbędny do obsługi aplikacji wspierających jej funkcjonowanie.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w odpowiedzi na zapytanie podatnika (0112-KDIL2-1.4011.945.2024.3.MB), napisał, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę opodatkowania stanowi dochód pomniejszony o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz te związane z ułatwieniem codziennego funkcjonowania. Z odliczeń mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami oraz podatnicy je utrzymujący.
Rodzaje wydatków podlegających odliczeniu określa art. 26 ust. 7a ustawy, natomiast zasady ich stosowania regulują kolejne przepisy tego artykułu. W szczególności, do wydatków podlegających odliczeniu, zalicza się koszty zakupu, naprawy lub wynajmu wyrobów medycznych znajdujących się w wykazie określonym w przepisach o refundacji leków, z wyłączeniem produktów chłonnych, takich jak pieluchomajtki czy wkłady anatomiczne. Ponadto odliczeniu podlegają wydatki na zakup, naprawę lub wynajem indywidualnego sprzętu i urządzeń niezbędnych do rehabilitacji oraz ułatwiających codzienne czynności osobom z niepełnosprawnościami, zgodnie z ich potrzebami.
Czy telefon komórkowy podlega odliczeniu?
Ze wspomnianego wyżej art. 26 ust. 7a ustawy wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.
W związku z powyższym Dyrektor KIS wyjaśnił, że w tym konkretnym przypadku telefon komórkowy oraz instalacja sensora znacznie ułatwiają wykonywanie czynności życiowych. Z kolei, odnosząc się do kupna okularów korekcyjnych, Dyrektor uważa, że skoro żona podatnika posiada zaświadczenie wystawione przez lekarza specjalistę, z którego wynika konieczność stosowania okularów korekcyjnych i okulary te pozwalają jej funkcjonować, to również ich zakup stanowi wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych wynikających z niepełnosprawności. Wziąwszy pod uwagę powyższe wyjaśnienia, zostało potwierdzone, że wydatki poniesione na zakup wskazanych urządzeń są wydatkami, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nowe technologie wspierają rehabilitację
Dyrektor KIS zaznaczył, że dynamiczny rozwój nauki i technologii prowadzi do wprowadzania udoskonalonych urządzeń, które mogą być wykorzystywane w rehabilitacji. Urządzenia, które wcześniej nie miały takiego zastosowania, mogą obecnie wspomagać osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo instalacja oprogramowania czy aplikacji zmniejszających ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych nadaje urządzeniom indywidualny charakter, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Podkreślono także, że przepisy nie wymagają, aby potrzeby wynikające z niepełnosprawności były bezpośrednio określone w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, podatnik musi wykazać, że zakupione urządzenia, takie jak telefon komórkowy, sensor czy okulary korekcyjne, są niezbędne do rehabilitacji i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Konieczne jest również udowodnienie ścisłego związku między zakupionym sprzętem a rodzajem niepełnosprawności, np. poprzez zaświadczenie lekarskie.
Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że skoro podatnik wykazał związek poniesionych wydatków z niepełnosprawnością swojej żony i potwierdził, że zakupione urządzenia pomagają jej w codziennym życiu, to wydatki te mogą zostać odliczone od dochodu w zeznaniu rocznym za 2024 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO