Praca

Pracownicy o swoich oczekiwaniach: w pracy liczy się autonomia i elastyczność

19 październik 2020

Wybuch pandemii dokonał na rynku pracy prawdziwej rewolucji. Nagle okazało się, że praca zdalna, która stanowiła dotąd pewnego rodzaju dodatek do życia pracownika, w wielu przypadkach stała się jego standardem. Na znaczeniu zyskały również elastyczność oraz pewien rodzaj autonomii pracownika. Opracowane przez Cisco badanie „Workforce of the Future” wskazuje, że tę ostatnią chce zachować aż 68 proc. zatrudnionych. Czego jeszcze, oprócz swobody, oczekują pracownicy?

źródło: fot. pixabay

Wybuch pandemii uzmysłowił pracownikom korzyści, jakie może przynosić im praca zdalna. Dostrzegli oni m.in., że home office umożliwia im osiągnięcie lepszej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Nie jest zatem zbyt dużym zaskoczeniem, że w nowej rzeczywistości zatrudnieni oczekują większej swobody w zakresie wyboru miejsca, czasu i sposobu pracy - najchętniej łączyliby zdalne wykonywanie obowiązków z pracą stacjonarną.

Z badania Cisco „Workforce of the Future” wynika również duża świadomość pracowników w zakresie narzędzi wspierających odporność biznesu i kształtujących jego przyszłość. Ich zdaniem wiele zależy od inwestycji w technologie i kompetencje cyfrowe.

Pracownicy chcą na stałe zachować wiele pozytywnych aspektów nowego sposobu pracy

    68% Polaków chce zachować większą autonomię i elastyczność w codziennym życiu zawodowym.
    74% ankietowanych chce kontynuować pracę w swoich zespołach, mimo ich rozproszenia.
    69% oczekuje szybszego podejmowania decyzji, tak jak miało to miejsce na początku pandemii.


Pracownicy postrzegają okres pracy w domu na początku pandemii jako przełomowy moment dla sposobu, w jaki mogą współpracować w ramach swoich organizacji. Przed lockdownem, tylko 5% uczestników badania przez większość czasu pracowała zdalnie.

W nowych warunkach, jeden schemat działania nie będzie pasował dla wszystkich pracowników, ponieważ przytłaczająca większość z nich ma nadzieję na zachowanie możliwości swobody wyboru, elastyczności i autonomii. Aż 83% badanych chce mieć możliwość decydowania o miejscu wykonywania obowiązków. Chcą również samodzielnie zarządzać czasem pracy, nawet gdy biura będą otwarte....

czytaj więcej: www.egospodarka.pl

źródło: www.egospodarka.pl