Praca

Uczciwość w pracy? Nie wtedy kiedy w grę wchodzi pensja i kariera

21 styczeń 2022

Im dłużej trwa pandemia tym większa jest gotowość do nieuczciwych zachowań w pracy. Co trzeci badany przez EY w Polsce dopuszcza możliwość nieetycznego zachowania, by poprawić perspektywy rozwoju własnej kariery lub pakiet wynagrodzenia.

źródło: fot. pixabay

    - W Polsce aż dwukrotnie (do 12 proc. z 6 proc.) wzrosła skłonność do wręczenia lub przyjęcia łapówki - wynika z badania EY.

    - Istotnie zwiększyły się też odsetki odpowiedzi wskazujących na ignorowanie nieetycznych zachowań ze strony dostawców (do 13 proc. z 6 proc.), czy dostarczanie kierownictwu nieprawdziwych informacji (do 14 proc. z 9 proc.).

    - W badaniu widać również wzrost tolerancji dla zachowań nieetycznych wśród najwyższej kadry kierowniczej.


Rekordowo wysoka liczba respondentów - 98 proc. w Polsce i 97 proc. na świecie uważa, że uczciwość jest ważna w ich firmie. Równolegle, 63 proc. ankietowanych w Polsce i 55 proc. na poziomie globalnym uważa, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy standardy etyczne pogorszyły się lub pozostają na obecnym poziomie - wynika ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2022, przeprowadzonego przez EY.

Rozluźnienie standardów uczciwości postępuje wraz z wydłużaniem się pandemii: 32 proc. respondentów z Polski twierdzi, że COVID-19 utrudnia firmom funkcjonowanie w sposób etyczny. Jednocześnie, w naszym kraju wzrósł odsetek respondentów (30 proc. w 2020 r. do 39 proc.), którzy uważają, że etycznego funkcjonowania nie ułatwia globalne środowisko polityczne....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl