Kariera

Są zlecenia, są pieniądze. Tylko stolarzy brak

21 marzec 2022

Polska jest drugim największym eksporterem mebli w Europie i trzecim na świecie. Jesteśmy liderem w Europie pod względem liczby producentów i pracowników w tej branży. Mimo tego zawód "robotnika obróbki drewna i stolarza" od lat znajduje się na liście zawodów deficytowych.

źródło: fot. pixabay

   - 19 marca wspomina się św. Józefa, patrona zawodu stolarza.

    - Od lat zawód stolarza wymieniany jest jako jeden z najbardziej deficytowych na polskim rynku pracy.

    - Stolarz to nie jest zawód dla każdego. Bez kilku rzadkich cech nie będzie zawodowego sukcesu i nie uda się zdobyć coraz bardziej wymagających klientów.


Produkcja mebli ma się w Polsce całkiem dobrze. Drewniana stolarka budowlana trzyma się w opinii klientów mocno, jednak zawód stolarza od lat jest jednym z zawodów deficytowych i nic nie wskazuje na to, by ten stan miał się zmienić. Wynika tak również z opublikowanych na początku roku 2022 roku danych.
źródło: Barometru Zawodów 2022
źródło: Barometru Zawodów 2022


Powodów takiej sytuacji jest kilka. Głównym jest podejście do szkolnictwa zawodowego czy generalnie do nauki zawodu na poziomie szkół ponadpodstawowych. 

  - Uczniów brakuje w każdym zawodzie rzemieślniczym. Od lat można zauważyć dość smutną tendencję – nie chcemy mieć w ręce zawodu. Wszyscy chcą tytułu inżyniera czy magistra. Myślę, że to się kiedyś zmieni, choć na razie nic tego nie zapowiada - wyjaśniał w rozmowie z PulsHR.pl Jakub Wyciślik, który zakład stolarski przejął od ojca....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: km

źródło: www.pulshr.pl