Biznes

W poniedziałek ważny termin dla przedsiębiorców. Nie przegap go

21 marzec 2022

W poniedziałek 21 marca przypada ważna data dla przedsiębiorców. Tego bowiem dnia mija ostateczny termin wyliczenia i przekazania składek społecznych i zdrowotnych do ZUS. Wszystko to po raz pierwszy w świetle nowych przepisów Polskiego Ładu.

źródło: fot. Pixabay

1 stycznia 2022 roku weszły w życie rewolucyjne zmiany Polskiego Ładu, które diametralnie zmieniły zasady ustalania składki zdrowotnej w przypadku każdej formy działalności gospodarczej. Składkę zdrowotną w nowej wysokości określonej Polskim Ładem przedsiębiorcy zobowiązani są pierwszy raz zapłacić w nowym terminie.

Nowa składka zdrowotna za luty płatna do 21 marca

Podobnie jak w miesiącu lutym przedsiębiorcy mają więcej czasu na ustalenie wysokości nowej składki zdrowotnej oraz jej zapłacenie w ZUS. Składkę zdrowotną za luty przedsiębiorcy nieposiadający osobowości prawnej, którzy m.in. płacą składki wyłącznie za siebie zobowiązani są zapłacić do dnia 21 marca.

Jaka wysokość składki zdrowotnej za luty 2022 roku?

Niestety począwszy od marca 2022 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do samodzielnego ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość uzależniona będzie w szczególności od formy opodatkowania działalności gospodarczej. W zależności od tego, którą z form wybierze przedsiębiorca – zapłaci składkę zdrowotną w różnej wysokości.....


czytaj więcej: www.pit.pl


autor: Iwona Maczalska

źródło: www.pit.pl