Niepełnosprawni

Oscar Pistorius - Od triumfu do upadku

27 luty 2023

W 2013 roku światem sportu wstrząsnęła śmierć modelki Reevy Steenkamp. Sześciokrotny mistrz paraolimpijski, Oscar Pistorius z 13 na 14 lutego tegoż właśnie roku dopuścił się morderstwa swojej partnerki.

źródło: Canva.pl

Na strzeżonym osiedlu w Johannesburgu zginęła 30-letnia modelka Reeva Steenkamp. Została kilkakrotnie postrzelona przez swojego chłopaka Oscara Pistoriusa, znanego i niezwykle cenionego paraolimpijczyka. Pistorius utrzymywał, że zabił ją przypadkiem. Miał rzekomo pomylić swoją ukochaną z włamywaczem. Obecnie Pistorius odsiaduje wyrok 13 lat i 5 miesięcy w więzieniu Atteridgeville w pobliżu Pretorii, które przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych.

 

O historii Oscara Pistoriusa można z całą pewnością można powiedzieć, że wiodła drogą wielkich triumfów, kiedy był idolem i wzorem do naśladowania dla niepełnosprawnych sportowców, pokazując że niepełnosprawność wcale nie stanowi granic, aby osiągnąć sukces. Niestety, później nastąpił upadek i paraolimpijski mistrz spadł z piedestału w głęboką otchłań.

 

Oscar Pistorius w wyniku wrodzonych wad stracił obydwie nogi, kiedy był jeszcze niemowleciem. Jednal mimo zaawansowanego stopnia kalectwa od zawsze bardzo intensywnie uprawiał różne dyscypliny sportowe - rugby, tenis, piłkę wodną, boks i zapasy. Jest rekordzistą wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m. W swojej karierze Pistorius zdobył aż osiem medali na igrzyskach paraolimpijskich.

 

15 lipca 2007 roku na mitingu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, Oscar Pistorius wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem w rywalizacji z pełnosprawnymi zawodnikami. Celem biegacza były Igrzyska Olimpijskie w pełni sprawnych sportowców.

 

Po tym jak przeprowadzono badania biomechaniczne naukowcy stwierdzili, że protezy które używane są przez biegacza dają mu zbyt dużą przewagę nad zawodnikami, jacy są w pełni sprawni. W takiej sytuacji miał nie wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008. Przełomowy wyrok wydany został 16 maja 2008 przez Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, od którego orzeczeń nie ma odwołania. A ów werdykt Trybunału brzmiał:

Biegający na protezach Oscar Pistorius może wystartować w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

 

Jednak aby wystąpić w Pekinie, Pistorius musiał przebiec 400 metrów w czasie 45,55 s. W najlepszym swoim występie osiągnął czas o 0,7 s gorszy, więc tutaj nie miał szans na indywidualny start na igrzyskach. Nadzieją na start w Igrzyskach był udział w sztafecie 4 × 400 metrów.

Krajowy komitet olimpijski nie zdecydował się jednak wysłać Pistoriusa jako członka sztafety, co tłumaczone było względami bezpieczeństwa, bowiem w biegu sztafetowym zawodnicy biegną razem, a nie każdy po swoim torze tak jak ma to miejsce w starcie indywidualnym. Pistorius nie zraził sie tym niepowodzeniem i wystąpił na Paraolimpiadzie, gdzie zdobył złote medale na 100, 200 oraz 400 metrów. W międzyczasie, rozpoczął już plan przygotowań do kolejnych Igrzysk Olimpijskich, które miały odbyć się w Londynie w 2012 roku.

19 lipca 2011 roku poprawił swój rekord w biegu na 400 m i wywalczył minimum na mistrzostwa świata w Taegu wynikiem 45,07.

 

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 w Londynie Oscar Pistorius został pierwszym paraolimpijczykiem po amputacji obu kończyn, który wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich. Pistorius wziął udział w biegu na 400 metrów, a także był częścią drużyny RPA na 4 × 400 metrów, gdzie był przekaźnikiem zespołu. Brał również udział w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2012, w których wystąpił w biegach na 100 metrów, 200 metrów i 400 metrów w klasyfikacji T44, a w T42-T46 4 × 100 metrów ponownie był przekaźnikiem zespołu. Zdobył złote medale w wyścigu na 400 metrów, pobijając dotychczasowy paraolimpijski rekord (46,68 s) oraz w biegu 4 × 100 metrów, w którym również pobił dotychczasowy rekord (41,78 s). Oscar Pistorius zdobył również srebrny medal w biegu na 200 metrów. W półfinale ustanowił kolejny paraolimpijski rekord świata (21,30 s).

 

I na tym, historia wielkiego paraolimpijczyka mogłaby zakończyć się w glorii i chwale, bądź też mogła trwać nadal, wszak Pistorius nie zamierzał jeszcze kończyć kariery sportowej.

Mogła, ale tak się nie stało. Bowiem w lutym 2013 roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość. Oscar Pistorius zastrzelił swoją partnerkę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp.

I tak, jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w historii sportów paraolimpijskich w jednej chwili spadł z piedestału wielkich herosów w głęboką, czarną otchłań.Autor: Redaktor Piotr Świerżewski, WERBEO