Kariera

Polka na liście 100 wpływowych kobiet świata

08 grudzień 2023

Od 2013 r. BBC co roku publikuje listę 100 najbardziej wpływowych i zmieniających rzeczywistość kobiet świata. Swój wybór uzasadnia ciekawymi wywiadami i filmami dokumentalnymi o zwyciężczyniach. W Polsce o rankingu zrobiło się głośno w 2021 r., gdy na liście znalazło się nazwisko Barbary Smolińskiej. To pomysłodawczyni lalek reborn, które wiernie odwzorowują niemowlęta i dzięki temu wspierają kobiety, które straciły dziecko, w żałobie. W 2023 r. Polska po raz kolejny ma swoją godną reprezentantkę w rankingu.Kogo tym razem uhonorowało BBC? Wśród wyróżnionych kobiet znalazły się takie tuzy jak była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama oraz prawniczka zajmująca się prawami człowieka, Amal Clooney. Zdobywczyni kobiecej Złotej Piłki, Aitana Bonmatí, i olimpijka Camilla Pirelli, a także aktorka America Ferrera oraz założycielka fundacji charytatywnej Voices of Children Olena Rozvadovska z Ukrainy czy też ekspertka ds.sztucznej inteligencji Timnit Gebru.

Nasza rodaczka to Izabela Dłużyk, która od 12 roku życia nagrywa odgłosy ptaków oraz potrafi je rozpoznawać na podstawie dźwięków. Pani Izabela zdobyła wyróżnienie w kategorii: Nauka, zdrowie i technologia. Tak pisze o niej BBC: “ … z magnetofonem w ręku wyrusza, aby uchwycić niezwykłe dźwięki Białowieży, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów Europy. Rejestratorka dźwięków przyrody jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale także dlatego, że jest niewidoma”. 

Liliane Landor, dziennikarka i dyrektorka BBC Word Service jest szczególnie zadowolona z faktu, że tegoroczne laureatki mają wyjątkowe i niecodzienne pasje:

“Fantastycznie zobaczyć naprawdę niezwykłe kobiety na tegorocznej liście. One dokonują zmian w swojej dziedzinie - od poziomu społeczności po politykę międzynarodową - stając się inspiracją dla nas wszystkich”. 

Bliżej sylwetkę i pasję Polki przybliża dokument „Isabela in the forest”, który BBC wyemitowało we wrześniu. Wyróżniona Polka pracuje jako tłumacz w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego i  przygotowuje się do obrony doktoratu. Szczególnie interesują ją papugi, dlatego w 2016 r. zbierała fundusze na podróż do Peru i to wtedy dała się szerzej poznać opinii publicznej. Zbiórka zakończyła się sukcesem i Dłużyk wyjechała do Ameryki Południowej, by spełnić swoje największe marzenie, nagrać odgłosy Amazonii.  Jeszcze wcześniej udało jej się wydać we współpracy z australijską firmą Listening Earth płytę z odgłosami z Puszczy Białowieskiej. 

Dlaczego fascynuje ją nagrywanie paków? Bo swoją pracą chciałaby dać ukojenie innym, takie samo, jakiego ona zaznaje obcując z naturą: “Kiedy słucham nie tylko ptaków, ale i drzew, po prostu czuję się we właściwym miejscu, w poczuciu najgłębszego sensu istnienia – przyznała. Zdaniem inicjatorki projektu dzielenie się dobrem, jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, jest jej i wszystkich przywilejem, bowiem ukojenia możemy zaznać niezależnie od różnic jakie dostrzegają między sobą ludzie. 


Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO