Kariera

Kontraktorzy popularniejsi w centrach usług

31 lipiec 2020

Specjaliści i menadżerowie coraz chętniej pracują w oparciu o contracting. Jak podała firma rekrutacyjna Antal, w pierwszym półroczu 2020 widać duży wzrost zainteresowania współpracą z kontraktorami. Otrzymali o 40 proc. więcej zapytań od pracodawców w sektorze SSC/BPO o możliwości takiej właśnie formy współpracy. Przyczyną jest m.in. koronawirus.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • Contracting, znany również jako outsourcing czy body leasing jest to elastyczny model współpracy pomiędzy firmą, a pracownikiem.
  • Pracownik nie podpisuje umowy bezpośrednio z organizacją, w której będzie pracował, a z agencją, która specjalizuje się w outsourcingu.
  • W pierwszym półroczu 2020 firma Antal zauważyła duże zainteresowanie tą formą pracy wśród specjalistów z branży SSC/BPO. Czy trend zostanie na stałe?

  - W ostatnich miesiącach pandemia wymusiła na firmach poszukiwanie nowych rozwiązań dla płynności kadr. Contracting to metoda pozwalająca uniknąć problemów mogących wyniknąć z przejściowego zastoju w firmie. Takie momenty kryzysowe mogą skutkować redukcją etatów. Forma ta daje możliwość wykorzystania potencjału dobrych pracowników, bez konieczności zwalniania ich. Pracodawcy mieli okazję przekonać się, że to rozwiązanie doskonale sprawdza się w sektorze IT i obecnie testują je w sektorze SSC - zauważa Izabela Wądołowska, konsultantka Antal SSC/BPO.

Jak wskazują eksperci Antala, contracting w SSC umożliwia wybór jednej z wielu ofert pracy i zdobycie doświadczeń w bardzo różnych organizacjach. Dodatkowo wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w ramach konkretnych projektów jest często wyższe o kilkanaście procent. 

  - Kandydaci, którzy współpracują z nami w ramach outsourcingu wskazują, że największy plus to duży wybór ofert pracy i możliwość dotarcia do większej liczby zainteresowanych firm. Rzeczywiście wiemy, kiedy pracownik będzie ponownie dostępny na rynku pracy, a dzięki temu w odpowiednim czasie możemy przedstawić mu dostępne stanowiska i zapewnić ciągłość zatrudnienia - podkreśla Izabela Wądołowska.

Natomiast, wyzwaniem dla firm, które decydują się na contracting może być mniejsze przywiązanie pracownika do firmy. Dlatego ważne jest zadbanie o to, żeby czuł się jak każdy inny - nowo zatrudniony pracownik. Onboarding i pierwsze miesiące pracy będą dla takiej osoby rozstrzygające.

  - Zaplanować trzeba również zarządzanie takim pracownikiem. Efekty bieżącej pracy raportuje on do przełożonego, a z kolei urlopy i zwolnienia lekarskie musi zgłosić do agencji. Ważna jest jasna komunikacja, ponieważ szczególnie początkowo może to rodzić niejasności - ostrzega Wądołowska.

Branża rozwija się...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl