Praca

Pracujemy 4 godziny dziennie, a jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem Europy

04 maj 2021

Japonia, Meksyk i Korea Południowa to kraje, w których - jak wynika z wyliczeń OECD - poświęca się najwięcej czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych. Stawkę zamykają Włosi, którzy na pracę poświęcają 177 minut (2 godziny i 57 minut) dziennie. To o 186 minut mniej niż Japończycy. Gdzie w tym rankingu znajdziemy Polskę?

źródło: fot. pixabay

  • Japończycy na pracę średnio poświęcają 363 minuty (6 godzin i 3 minuty) dziennie.
  • 177 minut, czyli o 186 minut mniej niż Japończycy, średnio na pracę przeznaczają Włosi.
  • Z danych OECD wynika, że w Polsce średnio na pracę przeznaczamy 260 minut, czyli 4 godziny i 20 minut. Jesteśmy za to najbardziej zestresowanym narodem Europy.

W 2010 roku podczas konferencji TEDx w Sydney mówca motywacyjny Nigel Marsh tak opisał swój idealny dzień: „Budzę się wyspany i wypoczęty. Uprawiam seks. Wyprowadzam psa na spacer. Jem śniadanie z żoną i dziećmi. Znów uprawiam seks. W drodze do biura zawożę dzieci do szkoły. Pracuję trzy godziny. W przerwie na lunch uprawiam sport z przyjacielem. Znów pracuję trzy godziny. Idę ze znajomymi do pubu. Wracam do domu i jem kolację z żoną i dziećmi. Medytuję pół godziny. Wychodzę z psem. Uprawiam seks i idę spać”.

Idealny obraz dnia z balansem pomiędzy pracą a życiem prywatnym (z akcentem na ten drugi aspekt), jak pokazują statystyki odtworzeń filmu, wpisał się w potrzeby wielu ludzi. Wystąpienie przetłumaczono na 41 języków i odtworzono miliony razy.  

Rzeczywistość jednak daleka jest od bajkowych wyobrażeń. A cykliczne badania pokazują, że zdecydowana większość osób spotkania z przyjaciółmi zamienia na godziny spędzone przy służbowym komputerze. 

Japończycy pracują najdłużej

Od lat to, w jaki sposób rozdzielamy swój czas na różne czynności życiowe, bada OECD. Biorący udział w badaniu prowadzą specjalne dzienniczki, w których opisują swój dzień. Dane są następnie kodowane przez krajowe agencje statystyczne, a wyniki pozwalają zobaczyć, kto jest najbardziej pracowity, kto śpi najdłużej, ile czasu przeznaczamy na higienę czy odpoczynek...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Karolina Markowska

źródło: www.pulshr.pl