Prawo

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Jak skorzystać? Wyjaśniamy krok po kroku

15 wrzesień 2021

Mając tylko gołą emeryturę, nie ma co myśleć o szaleństwach. Wtedy można zaspokoić tylko najważniejsze potrzeby, a to z trudem. A czy wiesz, że możesz skorzystać z dodatkowej pomocy i zwiększyć zawartość swojego portfela? Sprawdź, jakie dodatkowe pieniądze dla seniorów ma do zaoferowania państwo.

źródło: fot. Pixabay

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS

Kwota: 239,66 zł lub 359,49/ mies.

Dla kogo: dla tych, którzy skończyli 75 lat i mają prawo do emerytury lub renty oraz tych, którzy mając takie prawo, są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji.

Żeby dostać ten dodatek: musisz załatwić zaświadczenie o stanie zdrowia, wypełnione przez twojego lekarza prowadzącego nie najpóźniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Potem składasz wniosek w ZUS. Reszta zależy od lekarza orzecznika. To on zdecyduje, czy jesteś całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Skończyłeś 75 lat? Dodatek pielęgnacyjny dostaniesz razem z emeryturą, nie kiwając palcem.

ZUS nie przyzna ci dodatku pielęgnacyjnego, jeśli dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu przebywasz w zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub jeśli dostajesz zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny waloryzuje się jak emerytury i renty.

359,49 zł dodatku pielęgnacyjnego dostaje inwalida wojenny całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.
Ryczałt energetyczny

Kwota: 179,81 zł/ mies.

Dla kogo: dla kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym np. w kopalniach węgla lub kamieniołomach, wdów i wdowców mających emeryturę lub rentę po kombatantach, emerytek lub rencistek będących wdowami po żołnierzach zatrudnianych przymusowo.

Żeby dostać ten dodatek musisz mieć decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub zaświadczenie WKU, a wdowy zaświadczenie organu wojskowego. Potem składasz do ZUS wniosek o przyznanie ryczałtu.

Spełniasz więcej kryteriów - ryczałt energetyczny możesz dostać za każde z nich. Jeśli pobierasz więcej niż jedno świadczenie z ZUS, dostaniesz jeden ryczałt.

Zasiłki z pomocy społecznej

Uwaga! Są dla osób gospodarujących samotnie, mających dochód nie wyższy niż 776 zł oraz dla osób mieszkających z rodziną, mających dochód nie wyższy niż 600 zł....


źródło: www.se.pl