Prawo

Najważniejsze zmiany w prawie pracy dopiero przed nami

04 styczeń 2023

Jeśli chodzi o zmiany w prawie, to właśnie zaczął się kolejny pracowity rok. Do tego ważne i obszerne nowelizacje Kodeksu pracy są na ostatniej prostej. Praca zdalna, kontrola trzeźwości, zapewnienie work-life balance czy zmiany w zawieraniu umów o pracę i ochrona sygnalistów mają zostać domknięte w najbliższym czasie. - Przed nami wzmożone przygotowania w obszarach HR-owych do planowanych w 2023 roku zmian - nie ma złudzeń Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim i Kulturą Organizacji w PGE (Polskiej Grupie Energetycznej).

źródło: Canva.pl

  • Początek roku to czas intensywnej pracy dla działów kadrowo-płacowych w firmach, bo to właśnie w tym czasie wprowadzanych jest najwięcej zmian w prawie pracy.
  • Te pewne, to m.in. dwukrotna podwyżka płacy minimalnej i wyższe stawki diet za służbowe podróże.
  • Jednak menedżerowie czy dyrektorzy HR zapytani przez nas o największe wyzwania w prawie pracy, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w 2023 roku, podają te nowelizacje, nad którymi prace cały czas trwają. Mowa o pracy zdalnej, kontroli trzeźwości czy dwóch unijnych dyrektywach.


Produkcja prawa ma się w Polsce bardzo dobrze. Jak wynika z raportu „Barometr stabilności otoczenia prawnego”, przygotowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton, w pierwszej połowie 2022 r. przyjęto w Polsce 14,5 tys. stron maszynopisu aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem.

- Jeśli przyjąć założenie, że dynamika wzrostu produkcji prawa o 75 proc. utrzyma się w II półroczu, to w całym 2022 roku przyjętych zostałoby 36,7 tys. stron maszynopisu przepisów, czyli najwięcej w historii! Byłoby to o 1,4 tys. stron więcej niż w rekordowym dotąd 2016 roku, kiedy liczba stron nowego prawa sięgnęła 36,3 tys. Byłoby to też niemal tyle samo, ile łącznie przyjęto nowego prawa przez całe lata 90'te - wskazują autorzy raportu.

Rozporządzenia, nowelizacje dotyczą również obszaru prawa pracy. Jednak, jak wskazują nasi rozmówcy, te przyjęte rozwiązania - choć jest ich dużo - nie wprowadzają wielkiego zamieszania. Za to nowelizacje, z którymi nie udało się wyrobić resortowi pracy do końca roku, będą stanowić dla firm nie lada wyzwanie. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Nowelizacja ustawy o pracy zdalnej

- Nowelizacja Kodeksu pracy wydaje się być już na ostatniej prostej, co oznacza wzmożone przygotowania w obszarach HR-owych do planowanych w 2023 roku zmian. A tych czeka nas całkiem sporo. Myślę jednak, że dla pracowników najbardziej interesująca jest praca zdalna. Czas pandemii spowodował zmianę podejścia do możliwości świadczenia pracy poza biurem. Dzisiaj w wielu miejscach nie wyobrażamy sobie braku możliwości pracy zdalnej, a co za tym idzie - wymagania kandydatów do pracy nabrały również i w tym zakresie nowego wymiaru - mówi Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim i Kulturą Organizacji w PGE (Polskiej Grupie Energetycznej).Czytaj więcej: pulshr.pl
Źródło informacji: pulshr.pl