Praca

Aktywne szukanie pracy

13 wrzesień 2023

Znacie to powiedzenie? - szukanie pracy to praca… Proces angażujący, czasochłonny i stresujący. Składa się z kilku etapów, a powodzenie zależy w dużej mierze od tego, jak się do nich przygotujemy. Co można ulepszyć w swoim CV i jak lepiej wypadać na spotkaniach rekrutacyjnych, aby dostać wymarzony angaż? Skuteczne poszukiwanie pracy zakłada podejmowanie różnych aktywności. Sprawdź, co możesz zrobić lepiej, aby szukanie pracy było efektywne.

źródło: Canva.pl

To nie działa. Jak nie szukać pracy

Rada powtarzana jak mantra - przygotowanie jednego wzoru CV i rozsyłanie go na wszystkie oferty, które wydają nam się ciekawe, nie rzadko kiedy przynosi pożądane efekty. Takie CV niczym się nie wyróżnia, nie przykuje więc uwagi rekrutera. 


Analiza mocnych i słabych stron

Zdecydowanie lepiej na początek zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami, możliwościami zawodowymi i potrzebami, a następnie na ich podstawie określić 2-3 stanowiska, które nam odpowiadają i przygotować CV ściśle pod nie, uwzględniając wymagane na nich umiejętności twarde i przydatne kompetencje miękkie. 
Etap analizy swoich potrzeb i możliwości powinien zdecydowanie poprzedzić przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. 

Analizę w  szczególności powinny solidnie wykonać osoby, dla których praca będzie pierwszą lub które chcą się przekwalifikować. Analiza da im rozeznanie, jakie kwalifikacje warto uzupełnić, aby dostać wymarzoną pracę, czym mogą się zająć z posiadanym wachlarzem umiejętności. Z kolei doświadczony pracownik oceni, czy jego kompetencje nie wzrosły na tyle, by ubiegać się o lepsze stanowisko.


Doradca zawodowy

To także dobry czas, aby skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Doradcy udzielają informacji o rynku pracy, szkoleniach, kursach, formach zatrudnienia. Pomagają określić ścieżkę zawodową, wskazują mocne strony na podstawie precyzyjnych testów predyspozycji zawodowych i cech osobowości oraz dotychczasowego doświadczenia. Doradczy pomagają także przygotować dokumenty: CV, list motywacyjny, portfolio oraz prowadzą warsztaty, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. 

Osoby z niepełnosprawnościami często mogą skorzystać bezpłatnie z pomocy doradcy zawodowego zgłaszając się do fundacji pomagających znaleźć zatrudnienie, które najczęściej pracują regionalnie, dlatego warto zapytać o taką opcję w Urzędzie Pracy. 


Aktywne poszukiwanie pracy

Szukanie pracy to nie w tylko wysyłanie podań na ogłoszenia umieszczone w Internecie. Będziemy skuteczniejsi, gdy wykorzystamy do tego:


siatkę kontaktów, 
samodzielnie opublikujemy ogłoszenie o chęci podjęcia zatrudnienia w grupach tematycznych na portalach społecznościowych 
oraz gdy będziemy współpracować z instytucjami zajmującymi się pośrednictwem pracy,
a nawet prześlemy CV do firm, które nas interesują. 

Jeśli bardzo interesuje nas jakaś branża warto pomyśleć także o stażu lub wolontariacie, aby wyrobić sobie na początek jakieś doświadczenie. 


Szukasz pracy? - wykorzystaj Facebook 

Facebook to świetne miejsce do szukania pracy. Na początek uzupełnij swój profil zawodowy i napisz post, z ustawieniami publicznymi, o tym, że szukasz pracy. 


poproś znajomych o udostępnienie go,
dołącz do grup tematycznych związanych z pracą np. niepełnosprawni-praca, praca w IT, itp.
dołącz także do społeczności lokalnych i tam także zostaw swoje ogłoszenie, np. Szczyrk i okolice, 
polub profile interesujących Cię firm i prześlij im swoje CV, a następnie skontaktuj się z nimi.

Post powinien być krótki, ale napisz w nim, co chcesz robić i w jakiej lokalizacji oraz jakie masz doświadczenie. Nie zapomnij zostawić kontaktu do siebie i jeśli posiadasz - linka do profilu na LInkedIn.


Regularne przeglądanie ofert

Kluczem do znalezienia odpowiedniej pracy jest regularność. Oferty warto przeglądać np. co poniedziałek i selekcjonować te, na które wysyłamy oferty. Nie należy aplikować poniżej swoich kwalifikacji, ponieważ taka praca nie daje satysfakcji.


Idealne CV

Wzorcowe CV powinno być dopasowane do oferty, a informacje zaprezentowane w blokach tematycznych i konsekwentnie sformatowane, a najważniejsze informacje warto wyróżnić innym kolorem. Jakich błędów lepiej nie popełniać:


nieprofesjonalne zdjęcie,
niepoważne dane kontaktowe np. prywatny mail michałek99@wp.pl,
niechlujny sposób prezentacji danych: niekonsekwentne formatowanie, literówki, błędy ortograficzne, nieczytelna, zbyt mała czcionka,
zbyt długie CV tzn. przekraczające 1 stronę A4.

Nie wspominaj w CV okresów przebywania na zwolnieniach lekarskich, hospitalizacji czy rencie. Jeśli masz luki w zatrudnieniu nie musisz podawać dat zatrudnienia, a zamiast tego wpisać staż pracy np. firma x stanowisko y: 10 lat zatrudnienia.


Jak przygotować list motywacyjny?

Obecnie coraz rzadziej wymagany, dlatego dołączaj go jedynie na wyraźną prośbę pracodawcy. Tu również obowiązuje zasada opracowania dokumentu pod dane stanowisko, nie powielania raz napisanego wzoru. Co więcej, nie duplikuj także informacji z CV lecz wytłumacz, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko. Opisz szczegółowo swoje osiągnięcia przydatne z punktu widzenia nowego stanowiska oraz wytłumacz motywację do podjęcia właśnie tej pracy i wytłumacz wybór konkretnego pracodawcy. 

Jakich błędów unikać? Na pewno rozwiązłość: nie przekraczaj 1 strony A4 i koloryzowania (prawdomówność zawsze w cenie). Używaj przekonujących argumentów, ale nie chwal się nadmiernie. 


Jak wypaść dobrze na rozmowie rekrutacyjnej?

To ważny etap, bo przesądza o zatrudnieniu. Pamiętaj, liczy się pierwsze wrażenie! Wiele badań psychologicznych podkreśla, że w dużo mniejszym stopniu rekruter wyrabia je sobie na podstawie tego, co kandydat mówi, a w dużo większym, na podstawie niewerbalnych komunikatów: wygląd, mimika, mowa ciała, ton głosu, nienachalnie utrzymuj kontakt , nie gestykuluj przesadnie - zadbaj o te elementy! Bądź schludny, opanowany, uprzejmy; to zaprocentuje.

Przygotuj sobie także podstawowe informacje o firmie, branży, stanowisku i wynagrodzeniu, o które się ubiegasz oraz kilka pytań do pracodawcy. Poczujesz się dzięki temu pewnie i dodatkowo wypadniesz dobrze merytorycznie.

Warto przemyśleć też autoprezentację i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytanie np. o motywację, powód zmiany pracy, osiągnięcia i porażki, wady i zalety, pożądane wynagrodzenie. Aby oswoić się z mówieniem o sobie, autoprezentację można nagrać i odsłuchać, aby wychwycić niedociągnięcia. 

Do najczęstszych błędów na rozmowach rekrutacyjnych należy krytykowanie poprzedniego pracodawcy czy ujawnianie tajemnic firmowych, spóźnienie się, włączony telefon, przerywanie mówiącemu, strój niedopasowany do stanowiska, o które się ubiegamy, ale też palenie papierosów bezpośrednio przed spotkaniem czy koloryzowanie. Po rozmowie nie należy także dopytywać o to, jak nam poszło.


Jak mówić o niepełnosprawności na rozmowie rekrutacyjnej?

Decyzję, czy zamierzamy tę informację ujawnić należy podjąć jeszcze przed spotkaniem. Mówiąc o niepełnosprawności warto jednocześnie wspomnieć o możliwościach uzyskania przez pracodawcę dofinansowanie. Warto, przekazać aktualne informacje o jego wysokości i warunkach otrzymania. 

W żadnym wypadku nie należy natomiast użalać się nad sobą, a raczej zaprezentować, jak radzimy sobie z ograniczeniami. Jednakże z drugiej strony, jeśli potrzebujemy w pracy pewnych dostosowań, warto o nich wspomnieć na tym etapie. 


Podsumowanie

Aktywne poszukiwanie pracy obejmuje regularne poszukiwanie atrakcyjnych dla nas ofert, staranne przygotowanie dopasowanych do stanowiska dokumentów aplikacyjnych oraz publikowanie własnych ogłoszeń w mediach społecznościowych. Co jeszcze dodalibyście do tej listy?
Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO