Praca

Coraz więcej pracy zdalnej. Mniejsza kontrola i zaufanie wzmacniają zaangażowanie

11 sierpień 2020

Pandemia wpłynęła na upowszechnienie się elastycznych form pracy - również w organizacjach, które nie miały w planach rezygnacji z obecności pracowników w biurze - wynika z raportu „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany", przygotowanego przez agencję Antal oraz Cushman & Wakefield.

źródło: fot. pixabay


  • Już 78 proc. badanych oczekuje, że przynajmniej przez trzy dni (lub więcej) w miesiącu będzie pracować zdalnie.
  • Ankietowani cieszą się dużą elastycznością godzin pracy - tylko co dziesiąty respondentów ma sztywne godziny pracy (bez wyjątków).
  • W czasie pracy zdalnej 43 proc. pracowników ocenia poziom zaufania ze strony pracodawcy bardzo dobrze, a 40 proc. - dobrze.

Przed pandemią co trzeci badany nie mógł pracować zdalnie w swej organizacji. Ale jednak 70 proc. uczestników badania Antal oraz Cushman & Wakefield: „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany" w mniejszym lub większym stopniu korzystało z tego rozwiązania. Pracownicy mieli możliwość takiej formy aktywności zawodowej średnio 5 dni w miesiącu, lecz jednak nie wykorzystywali ich w pełni.

Z badania wynika, że najmłodsza generacja - pokolenie Z - w najmniejszym stopniu wybierała ewentualność pracy zdalnej. Wynikało to z braku odpowiedniego doświadczenia i wiedzy oraz czerpania największych korzyści z pracy wśród bardziej doświadczonych współpracowników.

Podczas epidemii w Polsce 54 proc. specjalistów i menedżerów pracowało w pełni zdalnie, a 25 proc. w przeważającej części, bywając od czasu do czasu w biurze. Upowszechnienie się pracy zdalnej w dobie pandemii wpłynęło również na prognozowany wzrost takich możliwości w przyszłości. 46 proc. badanych sądzi, że wymiar pracy zdalnej w ich organizacjach zwiększy się, a jedynie 14 proc. zdecydowanie wyklucza taką możliwość...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl