Aktualności
Wersja Start

Wersja Start

0.00 pln

za 3 ogłoszenia

  • 30 dni emisji
  • 1 województwo
  • 2 kategorie

Wersja START to powitalny pakiet WERBEO.
Aby skorzystać z promocji kliknij 'Rozpocznij'.

Rozpocznij

Dodaj trzy darmowe ogłoszenia. Po 30 dniach emisji będziesz mógł wybrać wersję: BASIC, PREMIUM lub BUSINESS.

W standardzie

  • Logo firmy
  • Automatyczne powiadomienia

Pułapka rentowa

15 marca 2019

Limity przychodu nie wpływającego na zawieszenie renty

Pułapka rentowa

Określenie to odnosi się do trudnego wyboru, przed jakim staje większość osób z niepełnosprawnością ze znacznym i umiarkowanym stopniem, a które pobierają rentę. Muszą one bowiem zdecydować czy zarabiać mniej, tak, by nie zawieszono im renty czy uwierzyć w to, że w dalszej perspektywie będą zarabiać tyle, by nie musieć martwić się o utracone świadczenie rentowe.

Do renty z tytułu niezdolności do pracy, bez jej zmniejszenia, można dorobić miesięcznie do 70 proc. średniej pensji.

Jest natomiast zmniejszana w przypadku przekroczenia przez osobę ją pobierającą przychodu w kwocie 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.
Świadczenie jest zmniejszane o kwotę przekroczenia przychodu, tj. kwotę stanowiącą różnicę między osiąganym przychodem a progiem zarobkowym, określonym wskaźnikiem 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zmniejszenie świadczenia nie może przekraczać tzw. maksymalnej kwoty zmniejszenia wynoszącej:

  • 24 proc. kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji – dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 599,04 zł,
  • 18 proc. kwoty bazowej, czyli 449,31 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

W ostatnim kwartale 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4 863,74 zł brutto. Oznacza to, że od 1 marca emeryci i renciści mogą dorobić:

  • do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 3 404,70 zł brutto - bez zmniejszenia świadczenia,
  • od 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli od 3 404,70 zł do 6 322,90 zł – świadczenie zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 6 322,90 zł brutto – ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury dotyczy tylko osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego. Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeniom społecznym, czyli na przykład na umowie zlecenia czy o dzieło.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.