Praca

Koniec czasu na wysłanie pracownikom PIT-11. Pandemia tego nie ułatwia

26 luty 2021

Ostatnie dni zostały pracodawcom na dostarczenie pracownikom PIT-11. W czasie pandemii nie tylko wysyłka listów pocztą, ale również dostarczenie ich online było często stosowane.

źródło: fot. pixabay

  • Do końca lutego pracodawcy mają obowiązek przesłać pracownikom rozliczenia PIT-11.
  • W czasie, kiedy duża część pracowników nie pojawia się w biurach, oznacza to wysyłkę listów poleconych. Warto pamiętać, że istniejące przepisy dają możliwość przekazania deklaracji w formie elektronicznej.
  • Plik, udostępniany w formacie PDF, powinien jednak zostać opatrzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym, który z mocy prawa jest równoważny podpisowi własnoręcznemu.

Początek roku kalendarzowego, szczególnie z perspektywy pracodawców i pracowników księgowości, to okres kojarzony z przygotowywaniem deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych. Wiąże się także z obowiązkiem dostarczenia dokumentów podatkowych do pracowników. Jak co roku, termin przewidziany na przekazanie pracownikom formularzy PIT-11 upływa wraz z końcem lutego.

Warto pamiętać, że pracodawca jest zobligowany do posiadania potwierdzenia przesłania informacji, zarówno do urzędu, jak i do pracownika. W czasie gdy wiele firm pracuje zdalnie, a osoby w nich zatrudnione mogą wykonywać swoje obowiązki z różnych miejsc, skuteczne doręczenie takiej dokumentacji w sposób tradycyjny może być utrudnione. Co więcej, nawet w standardowych warunkach wysyłanie wydruków dokumentów pocztą przysparzało problemów, np. kiedy pracownik zmieniał adres zamieszkania.

PIT wyślij online.

Zgodnie z przepisami, wymagane dokumenty można przekazać także z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w tym za pomocą maila. Konieczne jest jednak, aby taki dokument został przesłany w nieedytowalnej postaci (np. w pliku PDF) oraz został podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

  - Wybierając konkretne rozwiązanie musimy pamiętać, że na rynku jest wiele rodzajów e-podpisu, różniących się zapewnianą mocą prawną. Kwalifikowany podpis elektroniczny, weryfikowany przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu, jest równoważny podpisowi własnoręcznemu. Oznacza to, że praktycznie każdy dokument papierowy można zastąpić dokumentem podpisanym kwalifikowanym e-podpisem. Dane zawarte w certyfikacie pozwalają m.in. na jednoznaczne ustalenie, kto w imieniu pracodawcy podpisał dany dokument - mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny z Krajowej Izby Rozliczeniowej....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl