Prawo
Obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracowników w czasie upałów
16 czerwiec 2021
Najbliższy dni według prognoz mają przynieść wysokie temperatury, dlatego też warto przypomnieć, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody. Z kolei pracownicy powinni też znać swoje uprawnienia, by wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
źródło: fot. Pixabay
Jakie obowiązki mają pracodawcy, kiedy panują wysokie temperatury. Z jakich uprawnień mogą skorzystać pracownicy? Wskazujemy rozwiązania, które mogą być przydatne w czasie upalnych dni.
Upał a przepisy bhp, obowiązki pracodawcy
Zgodnie z zapisami kodeksu pracy, pracodawca organizując prace musi zapewnić ochronę zdrowia i życia pracowników, poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, m.in.:
organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,nbsp;dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
W sytuacji, kiedy w czasie wykonywania pracy, mamy do czynienia z wysokimi temperaturami pracodawca:
powinien w określonych przepisami sytuacjach zapewnić napoje chłodzące,
może skrócić czas pracy pracowników,
może wprowadzić dodatkowe przerw w pracy,
może zapewnić klimatyzowane pomieszczenia do odpoczynku,
może zapewnić klimatyzację w pomieszczeniach pracy,
ma możliwość zlecenia pracy zdalnej,
Temperatura powietrza w pracy – nie mniej niż 18, nie więcej niż 28 stopni w pomieszczeniu
Nie ma jednak jednego przepisu, który by określał optymalne temperatury dla wykonywania pracy. Przy wysokich temperaturach wydajność pracownika spada, a także jest niebezpieczna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami temperatura w pracy nie powinna być niższa niż 18 stopni i wyższa niż 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniach. Kiedy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza w pomieszczeniach 28°C, pracodawca ma obowiązek zapewnienia wody. Przy pracach na zewnątrz obowiązek ten powstaje, kiedy temperatura jest powyżej 25°C. W pomieszczeniach z klimatyzacją natomiast pracodawca musi pamiętać o okresowej konserwacji klimatyzatorów oraz ich przeglądach i serwisie.
Obowiązek zapewnienia napoi
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca zapewnia napoje pracownikom zatrudnionym
przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C
w pomieszczeniu zamkniętym (np. biura, hale produkcyjne), jeśli temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Obowiązek ten pracodawca może zrealizować w dowolny sposób. Może ustawić dystrybutor z wodą lub wydawać wodę butelkowaną, ważne by zapewnić pracownikom dostęp do napoi. W sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom wody, jego działania będą zagrożone karą grzywny nałożoną przez Państwową Inspekcję Pracy, która może wynieść od 1000 złotych do 30 000 złotych (art. 283 § 1 Kodeksu pracy).
Skrócenie czasu pracy
Z kolei zgodnie z zapisami art. 18 Kodeksu pracy pracodawca może skrócić czas pracy pracownika w czasie upału. Może też wyznaczyć dodatkowe przerwy lub odprawić pracownika do domu albo polecić mu wykonywanie pracy zdalnej. Skrócenie czasu pracy jest dobrą wolą pracodawcy, nie ma możliwości aby z powodu krótszego dnia pracy obniżyć pracownikowi wynagrodzenie.
Szczególna ochrona pracowników młodych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy z tej grupy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%.
Obowiązki pracownika
W czasie upału pracownik też musi podjąć decyzję, czy jest wstanie wykonywać swoją prace. Zgodnie z treścią art. 210 §1 Kodeksu pracy:
"Art. 210 §1 W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego".
W takiej sytuacji, kiedy pracownik informuje pracodawcę o niebezpieczeństwie, nie ma podstaw do zmniejszenia wynagrodzenia za czas powstrzymywania się od pracy z uwagi na niebezpieczeństwo wywołane zagrożeniami, które mogą powstać na skutek upału....
autor: Ewelina Czechowicz