Praca

To bomba z opóźnionym zapłonem. Zegar ruszy, gdy skończy się pandemia

24 wrzesień 2021

Kolejna organizacja po raz kolejny zaapelowała o zmianę przepisów migracyjnych. Te w czasie pandemii ułatwiły zatrudnianie cudzoziemcom (poniekąd na czas nieokreślony wydłużyły czas obowiązywania wszystkich oświadczeń i zezwoleń, bo 30 dni po zakończeniu pandemii, a nie wiemy, kiedy to nastąpi). Co kiedy pandemia się skończy? Pracodawcy nie mają wątpliwości, że bez cudzoziemców polska gospodarka sobie nie poradzi.

źródło: fot. pixabay

   - Rekordowo niskie bezrobocie w czasie pandemii w naszym kraju, to dowód, że polska gospodarka nie poradzi sobie bez pomocy cudzoziemców.

    - Oni - jak wynika z danych GUS - w ostatnich miesiącach do Polski przyjeżdżali częściej, zostawili też u nas więcej pieniędzy. Mimo to do rekordowych wyników z 2019 roku nadal jest nam daleko.

    - A przedsiębiorcy kolejny już rok apelują o wprowadzenie sensownej polityki migracyjnej. Tym razem Konfederacja Lewiatan przedstawiła konkretne rozwiązania, które ich usprawnią proces zatrudniania cudzoziemców w Polsce.


Przedsiębiorstwa coraz silniej odczuwają niedobór pracowników, szczególnie w takich branżach jak ICT, handel, produkcja czy budownictwo. Zdaniem Konfederacji Lewiatan bez szerszego otwarcia rynku pracy na cudzoziemców trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy.

  - W wyniku procesów demograficznych (naturalnych i migracji) kurczą się zasoby pracy. W 2000 roku liczba osób w wieku produkcyjnym wynosiła 25 299 457, podczas gdy 20 lat później było to 23 846 745 osób, czyli prawie o 1,5 mln mniej. Firmy potrzebują pracowników, zarówno na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, jak i do prac prostych. Bez uzupełnienia tej luki przedsiębiorstwa stracą możliwości realizacji kontraktów terminowych czy wywiązywania się z zawartych umów. Istnieje pilna konieczność szerszego otwarcia się na pracowników z państw trzecich - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

To trzeba zmienić

Związek przygotował propozycje zmian w przepisach prawa, które w jego opinii usprawnią proces zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Na liście znalazło się sześć pozycji.

Lewiatan postuluje wydłużenie – poprzez zmianę przepisów ustawy o promocji zatrudnienia – oświadczeń o powierzeniu cudzoziemcowi pracy przez pracodawcę z obecnych 6 miesięcy w czasie kolejnych 12 miesięcy do 18/24 w ciągu następujących po sobie 24/36 miesięcy. Ich zdaniem w dalszej kolejności konieczne jest również wprowadzenie mechanizmu, który w zależności od sytuacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego i potrzeb rynku pracy, będzie pozwalał na rozszerzanie listy krajów, których obywatele mogą korzystać z procedury oświadczeniowej....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl