Niepełnosprawni

Dostępne kino

26 kwiecień 2024

W ramach projektu Kino bez barier – edycja polska, dofinansowanego przez Collaborate to Innovate Europa Cinemas w trzech miejscach w Polsce realizowane są pokazy filmowe dla osób z niepełnosprawnościami. Srebrna muza kusi mieszkańców z Wielkopolski i Dolnego Śląska.


Projekt Europa Cinemas zakłada realizowanie innowacyjnych projektów kinowych, koncentrujących się na włączeniu społecznym i dostępnie. Wśród priorytetów programu znajdują się także współpraca ponadnarodowa oraz zrównoważony rozwój. Europa Cinemas działa od 1991 roku. Jej celem jest zapewnienie wsparcia finansowego i operacyjnego kinom, które promują filmy europejskie. Działania są możliwe dzięki dofinansowaniu z programu Kreatywna Europa – komponentu MEDIA.

Od 2022 roku w Kinie Pałacowym mającym siedzibę w Zamku Cesarskim w Poznaniu, a od 2023 roku w Kinie Echo w Jarocinie oraz w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu oglądać można pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla osób z dysfunkcją słuchu, a także z tłumaczeniem na polski język migowy. W salach kinowych zamontowane są także pętle indukcyjne ułatwiające odbiór dźwięku osobom niedosłyszącym.

Co więcej, do kina bez problemu dostaną się także osoby poruszające się na wózkach. Dojazd ułatwiają windy wyposażone w system głośnomówiący i przyciski z alfabetem Braille’a oraz podjazdy i platformy, jak i bezprogowe wejścia. Starano się także usytuować sale kinowe w jak najdogodniejszym miejscu. Na każdej sali kinowej znajdują się miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Pomyślano także o tym, aby w kasach kina i przy kasie w bistro znajdował się obniżony blat.

Ścieżka dojścia do kina jest dokładnie opisana na stronach internetowych kin, podobnie jak dostęp do kinowych krzeseł bez schodów. Pomocą osobom z niepełnosprawnościami służą także pracownicy kina.

Kino z Wrocławia tak zachęca widzów do odwiedzin i seansu u siebie:
Rodzice z niemowlakami, seniorzy, osoby doświadczające filmów innymi zmysłami, cudzoziemcy. Kino Nowe Horyzonty jest otwarte dla wszystkich widzów.

Pokazy filmów odbywają się dwa razy w tygodniu i cieszą się ogromną popularnością. Mają także atrakcyjną cenę w stosunku do biletów w multipleksach. Co więcej, wstęp dla asystenta wspierającego osobę z niepełnosprawnościami jest bezpłatny na wszystkie wydarzenia. Pomyślano także o osobach niewidomych, zezwalając na to, aby towarzyszył im pies przewodnik.

Dokładny repertuar do sprawdzenia na stronie internetowej każdego z kin.

Autor: Agnieszka Kopaczewska-Lisek, Redaktor WERBEO