Niepełnosprawni

Technologiczne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

19 kwiecień 2024

Rozwój technologiczny wciąż nie przestaje nas zadziwiać. To, co wydawało się niemożliwe kilkanaście lat temu, teraz stało się codziennością. Technologie mobilne, od smartfonów po specjalistyczne aplikacje przychodzą z pomocą osobom z niepełnosprawnościami.




Smartfon – asystent osoby z niepełnosprawnością

W naszych smartfonach i tabletach  jest coraz więcej kolorowych ikonek, za którymi kryją się różne aplikacje. Czym są aplikacje? Prosto można je zdefiniować jako użytkowy program komputerowy, wykonujący określone zadania. Aplikacją jest program bankowy, czy ten, dzięki któremu wiemy, jaka dziś będzie pogoda. Istnieją też i coraz więcej jest tworzonych aplikacji adresowanych do osób z niepełnosprawnościami. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać nieco abstrakcyjnie i futurystycznie, ale innowacyjne technologie mogą naprawdę wspierać osoby z niepełnosprawnościami, czyniąc ich życie choć trochę łatwiejsze. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest w niepełnosprawności bycie choć trochę samodzielnym. Nowoczesne aplikacje przychodząc z pomocą i pozwalają na większą samodzielność i sprawczość osobom z różnymi ograniczeniami. Sprawiają, że ich użytkownik ma większy dostęp do świata, przynajmniej tego wirtualnego. W aspekcie codzienności technologie mobilne pomagają osobom z niepełnosprawnościami komunikować się z otoczeniem, wspierają w planowaniu codziennych czynności, a także są wsparciem w lepszym zarządzaniu swoim zdrowiem. 

Aby ułatwić codzienne funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnościami, nie muszą od razu instalować w swoich urządzeniach mobilnych. Czasem wystarczy sięgnąć do tzw. ustawień systemowych i odpowiednio je skonfigurować. Wybierając odpowiednie opcje w  ustawieniach systemowych, można uzyskać m.in. wysoki kontrast, lub większą czcionkę. Ponadto urządzenie może czytać polecenia, co jest świetnym ułatwieniem dla osób z dysfunkcją wzroku. W ten sposób skorelowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb funkcje w systemach operacyjnych sprawiają, że urządzenie mobilne staje się przydatnym narzędziem, a nie tylko modnym gadżetem. 

Obecnie przy pomocy smartfona można zdalnie sterować różnymi urządzeniami, co jest kolejnym krokiem do zwiększenia niezależności.


Technologie przychodzą z pomocą

Aplikacje mobilne stają się technologicznymi asystentami dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Osoby z dużą dysfunkcją fizyczną np. paraplegicy mogą korzystać z kontrolerów, które reagują na gesty, dotyk czy nawet myślenie. Specjalistyczne czujniki ruchu gałek ocznych w znaczny sposób poprawiają komfort życia osobom z urazami rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub dystrofią mięśniową. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu możliwe jest korzystanie z komputera i w ten sposób komunikowanie się z bliskimi i całym światem.   
Istnieją również aplikacje dla osób, które utraciły kończyny. Z założenia taka aplikacja ma być bezpośrednim wsparciem dla osób po amputacji kończyny. Użytkownik aplikacji jest prowadzony krok po kroku w procesie przygotowywania kikuta do zaprotezowania. Ponadto dzięki tej apce osoba ją posiadająca ma dostęp do informacji na temat specjalistycznej rehabilitacji po amputacjach. Dodatkowo dowie się z niej, na jakie ulgi i dofinansowania może liczyć.

Aplikacje wspierające osoby niewidome, to przede wszystkim takie, które czytają tekst, wyświetlający się na ekranie. Istnieją również aplikacje pomagające nawigować po urządzeniu, rozpoznawać tekst i kolory oraz znajdować źródła światła poprzez dźwięk. Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza na zakupach, jest aplikacja, dzięki której osoba niewidoma może rozpoznawać banknoty, a także odczytywać tekst z kodów kreskowych oraz QR. W poruszaniu się w przestrzeni miejskiej przydadzą się aplikacje nawigacyjne. Niektóre z nich integrują się z GPS-em, informując o otoczeniu i ułatwiając poruszanie się po nieznanym terenie.

Kolejnymi popularnymi aplikacjami są te, z których korzystają osoby głuche. Dla tej grupy osób z niepełnosprawnością opracowano aplikacje tłumaczące mowę na tekst, które  pomagają w komunikacji w czasie rzeczywistym. Wsparciem dla osób z dysfunkcją słuchu są aplikacje służące do tłumaczenia na język migowy. 
Natomiast dla osób ze sprzężonymi problemami z porozumiewaniem się, opracowano specjalną aplikację, pozwalającą komunikować się głosowo, wpisując dowolny tekst. W przypadku braku pomysłu na odpowiedni zwrot aplikacja oferuje bazę gotowych odpowiedzi, od krótkich odpowiedzi „tak” i „nie”, ale też przedstawienie się, a co najważniejsze, wezwanie pomocy w sytuacji awaryjnej. Dzięki aplikacji osoby, które mają problem z mówieniem mogą zyskać większą samodzielność i ułatwić sobie życie.

To nie są wszystkie rozwiązania, jakie oferuje współczesna technologia osobom z niepełnosprawnościami. Zostały wymyślone specjalne aplikacje monitorujące zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W tej pierwszej kategorii najpopularniejsze są t monitorujące parametry zdrowotne i wysyłające powiadomienia o aktualnym ciśnieniu tętniczym, czy poziomie cukru we krwi.

Jak widać, technologia coraz lepiej wspiera osoby z niepełnosprawnościami, poprawiając ich komfort życia oraz stając się wsparciem w osiąganiu samodzielności.



Autor: Monika Łysek, Redaktor Werbeo