Praca

Służba bhp ma podlegać bezpośrednio pracodawcy, a nie kadrowej

10 grudzień 2021

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, że służba bezpieczeństwa i higieny pracy ma bezpośrednio podlegać pracodawcy i przypisują pracowników służby bhp w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa np. pod dyrektora HR. Dla pracodawcy może to mieć negatywne konsekwencje. Ignorowanie poleceń PIP w tym zakresie może się skończyć nawet sankcją administracyjną sięgającą 30 tys. zł.

źródło: fot. Pixabay

W ramach naszej akcji Poprawmy prawo Michał Płomiński zwrócił uwagę na rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, którego par. 1 ust. 5 odsyła do par. 4 ust. 7, którego już nie ma w rozporządzeniu. Przepis ten stanowi, że służba bhp podlega bezpośrednio pracodawcy. U pracodawcy będącego jednostką organizacyjną służba bhp podlega bezpośrednio osobie zarządzającej tą jednostką lub osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego, upoważnionej przez ten organ do sprawowania nadzoru w sprawach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepis ten stosuje się także do pracownika, o którym mowa w par. 4 ust. 7. W wersji rozporządzenia obowiązującej  od 3 października 1997 r. do 30 września 2005 r. przepis ten stanowił, że pracownik, któremu pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp zgodnie z art. 23711 par. 3 Kodeksu pracy, powinien spełnić wymagania określone w ust. 2 i 3. Musiał więc spełniać wymagania dla starszego inspektora, czyli posiadać odpowiednie wykształcenie i staż.

Błąd, którego na co dzień nikt nie zauważa

   - To jest błąd. Ustawodawca powinien to zmienić i w miejsce nieistniejącego przepisu (ust. 7 w par. 4 rozporządzenia) przywołać przepis, do którego treść usuniętego przepisu została przeniesiona, czyli do par. 4 ust. 5 obowiązującego rozporządzenia – mówi Marek Maszewski, dyrektor Działu Nadzoru w SEKA S.A. Jak twierdzi, to jest drobny błąd, na który na co dzień nie zwraca się uwagi. Wszystko dlatego, że nieistniejący przepis ust. 7 przeniesiony został do ww. ust. 5 i stanowi, że pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp zgodnie z art. 23711 par. 1 Kodeksu pracy, powinien spełniać wymagania określone w ust. 2. Zgodnie z tym przepisem, pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne:...


czytaj więcej: www.prawo.pl


autor: Grażyna J. Leśniak

źródło: www.prawo.pl