Prawo

Co się zmienia w zasadach składania korekty

07 styczeń 2022

Od 1 stycznia 2022 r., składając korektę części ewidencyjnej JPK_VAT, nie trzeba dodatkowo składać czynnego żalu. Ograniczona została jednak "skuteczność" takiej korekty. Podatnik nie uniknie odpowiedzialności karnej, składając korektę deklaracji lub ewidencji wtedy, gdy organ podatkowy ujawnił już to przestępstwo lub wykroczenie skarbowe w ramach prowadzonego postępowania albo wszczął już postępowanie.

źródło: fot. pixabay

Przepisy regulujące korektę deklaracji zamieszczone są przede wszystkim w Ordynacji podatkowej (art. 81 i 81b). Nie zmieniły się one w ramach pakietu zmian określanego mianem Polski Ład. Zmianie uległ natomiast (z dniem 1 stycznia 2022 r.) art. 16a Kodeksu karnego skarbowego (Kks) przewidujący wyłączenie odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie podatkowe, jeżeli podatnik złożył skuteczną korektę deklaracji. Zmiana ta ma dwie strony - zarówno tę korzystną dla podatników, jak i tę niekorzystną.

Korekta ewidencji bez czynnego żalu

Od 1 października 2020 r. podatników VAT obowiązuje składanie elektronicznego dokumentu JPK_VAT zawierającego dwie odrębne części: deklarację VAT i ewidencję VAT. Przepis art. 16a Kks wyłączał odpowiedzialność karną wyłącznie w odniesieniu do złożenia korekty deklaracji. Nie wyłączał tej odpowiedzialności w przypadkach odnoszących się do przesłania nierzetelnej lub wadliwej ewidencji, przewidzianej w art. 61a Kks. W celu uwolnienia się od tej odpowiedzialności podatnik musiał więc - oprócz złożenia korekty deklaracji - złożyć osobne pismo zawierające tzw. czynny żal, czyli oświadczenie o popełnieniu przestępstwa albo wykroczenia skarbowego - w tym przypadku polegającego na złożeniu błędnej ewidencji VAT. Jeśli podatnik złożył czynny żal zanim organ podatkowy podjął własne czynności w sprawie błędnej ewidencji, to jego odpowiedzialność z art. 61a Kks była wyłączana (na podstawie art. 16 Kks, który nie uległ zmianie w ramach Polskiego Ładu).

Zmiana art. 16a Kks powoduje, że przewidziane w nim wyłączenie odpowiedzialności obejmuje już także część ewidencyjną JPK_VAT. Efekt więc jest taki, że skuteczna korekta JPK_VAT wyłącza odpowiedzialność za złożenie zarówno błędnej deklaracji (art. 56 Kks), jak i błędnej ewidencji (wspomniany art. 61a Kks). Można więc podsumować, że zyskuje się dwa w jednym....


źródło: www.inforfk.pl