Praca

Zaangażowanie w pracy

10 marzec 2023

Pracy człowiek poświęca znaczną część swojego czasu i energii. Idealnie jest, gdy do tego zestawu może dorzucić zaangażowanie. No właśnie, czym ono jest? Jak je rozumieć i czy jest ono wymierne?

źródło: Canva.pl

Zaangażowany pracownik

Zgodnie z definicją „Wielkiego Słownika Języka Polskiego”, zaangażowanie to „postawa osoby, która jest przekonana o słuszności określonych działań albo celów i zdecydowanie dąży do ich zrealizowania lub osiągnięcia, poświęcając temu wiele czasu, sił i energii”. Takie wyjaśnienie doskonale przekłada się na realia pracy. Każdy chce co rano znajdować w sobie pozytywne nastawienie do czekających go obowiązków i widzieć cel w ich wypełnieniu, a dodatkowo mieć w sobie pokłady pozytywnej energii, którą zaraża otoczenie. Tyle w teorii. Każdy wie, że codzienna praktyka bywa różna.


Relacje w pracy

W pracy, tak jak w innych sferach życia, człowiek w chodzi w różne interakcje z ludźmi. Zdrowe, oparte na wzajemnym szacunku kontakty ze współpracownikami są jednymi z najważniejszych czynników mających wpływ na czerpanie zadowolenia z pracy.  Nieprofesjonalne podejście przełożonych, atmosfera zawiści oraz niezadowolenia wśród współpracowników, bezpośrednio przekłada się na obniżenie motywacji oraz spadek poziomu zaangażowania. To wszystko bardzo szybko może doprowadzić do zniechęcenia i ostatecznie rezygnacji. Dlatego zarówno pracownicy, jak i przełożeni powinni dbać o wspólny dobrostan i budować wzajemne relacje, oparte na poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania.


Awanse i nagrody

Sama dobra atmosfera nie wystarczy, by podtrzymywać poziom zaangażowania. Potrzebne są też pozytywne bodźce. Tutaj z pomocą przychodzą nagrody i awanse. Perspektywa otrzymania jednego bądź drugiego potrafi podnieść poziom zaangażowania. Ideałem są jasne kryteria awansu w firmie, które stanowią dodatkowy bodziec dla pracowników. Każdy lubi być doceniany i nagradzany, tak więc warto opracować system nagradzania zaangażowanych i efektywnych osób. To plus nie tylko dla bezpośrednio zaangażowanych, ale również dla pracodawcy, który może poszczycić się lepszymi wynikami. Warto dbać o wzrost zaangażowania pracowników przede wszystkim ze względu na dobro firmy. Z badania Aon Hewitt wynika, że 5% wzrost zaangażowania wśród pracowników firmy, zwiększa o 3% przychód organizacji w roku następnym.


Miejsce pracy

Ostatnim elementem, mającym wpływ na zaangażowanie jest miejsce, w którym pracujemy. Niewłaściwie przystosowane środowiska pracy może wpływać na samopoczucie, a tym samym na zaangażowanie aktywną postawę. Zważywszy, że standardowo w pracy przebywa się 8 godzin dziennie, a osoby z niepełnosprawnościami o godzinę mniej, to warto zadbać, by to miejsce dobrze się kojarzyło pracownikowi, było przyjemne i przyjazne. Oprócz podstawowych narzędzi, które zapewnia pracodawca, liczą się również niewielkie udogodnienia. Wygodny, regulowany fotel i biurko to podstawa w wielogodzinnej pracy przed komputerem. Aby pracownicy mogli się bez trudu skupić i pracować bardziej efektywnie warto również zapewnić im dostęp do kawy, herbaty i zdrowych przekąsek. Ponadto każdy pracownik powinien mieć możliwość zaaranżowania swojej przestrzeni zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Drobiazgi przyniesione z domu mogą sprawić, że miejsce pracy zostanie oswojone, a pracownik będzie miał poczucie komfortu, co też ma przełożenie na zaangażowanie w pracę.


Jaka płaca takie zaangażowanie

Na koniec zostawiłam jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na poziom motywacji i zaangażowania pracowników. Czynnikiem tym jest oczywiście wysokość wynagrodzenia. Według analizy zaangażowania pracowników przeprowadzonej przez Instytut Macrothink, dla ponad 58% ankietowanych, dobrobyt ma pozytywny wpływ na ich zaangażowanie w pracy. Pracownik, który nie musi się martwić problemami finansowymi w przypadku wystąpienia trudniejszych sytuacji życiowych powoduje, że może łatwiej skupić się na wykonywanych zadaniach w miejscu pracy i realizować powierzone zadania bardziej efektywnie. Zaniżanie wynagrodzenia nie wpływa pozytywnie na zaangażowanie w pracy.

 

Autorka: Monika Łysek, Redaktorka WERBEO